Священномученик Феоктист Лосинівський (Смельницький) p1bqa5t61q1albtqg1q38hd31i403
Житія святих,  Вересень

Священномученик Феоктист Лосинівський (Смельницький)

Місяця вересня на 20-й день

Священномученик Феоктист Єлисейович Смельницький народився 1874 року в селі Тарасовічі Чернігівської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Чернігівську духовну семінарію і одружився. У 1898 році був висвячений у сан священика і визначений настоятелем Різдвяної церкви села Верхличи Чернігівської губернії та законовчителем земської школи. У 1900 році був призначений настоятелем Миколаївської церкви села Горськ Городнянського повіту. Крім цього, батюшка обіймав посади завідувача і законовчителя місцевих сільських земських шкіл і шкіл грамоти. У 1905 році призначений настоятелем Преображенської церкви містечка Гоголів Остерського повіту. У 1913 році переведений до Чернігова до семінарського храму святих мучеників Михаїла і Феодора Чернігівських і призначений економом Чернігівської духовної семінарії.

Після 1917 року отець Феоктист близько трьох років був настоятелем Дарницького храму. Ризикуючи життям своєї сім’ї, він протестував проти знущань над невинними людьми, особливо євреями. 1919 року, під час наступу більшовиків, будинок отця Феоктиста зазнав погрому, і батюшка зі своєю сім’єю мусив перебиратися до Києва, але там його заарештувала київська ЧК на три місяці. У жовтні 1919 року отець Феоктист повернувся до Воропаєва на запрошення колишніх парафіян. У серпні 1921 року він був заарештований “за контрреволюційну агітацію проти радянської влади”, але звільнений за клопотанням людей, яким він допоміг свого часу. Після звільнення отець Феоктист повернувся до служіння, але незабаром надовго захворів на важку форму висипного тифу.

Наприкінці травня 1922 року його заарештували за звинуваченням у приховуванні церковних цінностей і засудили до одного року суспільно-примусових робіт із позбавленням волі умовно.

У 1930-х роках отець Феоктист був призначений настоятелем Свято-Троїцького храму селища Лосинівка за 110 кілометрів від Чернігова. У 1936 році влада закрила храм, а батюшку заарештували й ув’язнили в Ніжинській в’язниці. Його було засуджено на два роки позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на три роки.

27 травня 1936 року отець Феоктист був знову заарештований, бо, “перебуваючи під вартою у в’язниці, вів серед ув’язнених антирадянську агітацію”. Винним себе не визнав. 17 липня 1936 року Спецколегією Чернігівського облсуду був засуджений до п’яти років виправно-трудового табору. Його відправили в Карлаг НКВС у Казахстані, де через старість та інвалідність йому дозволили не працювати. 19 вересня 1937 року його заарештували в таборі за звинуваченням у “злісній антирадянській агітації, контрреволюційній діяльності в таборі” і засудили до розстрілу. Розстріляний 3 жовтня 1937 року в Карлазі НКВС. Похований у безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.