...
Священномученик Феодосій Бразський p1atvk57g4o75ba493gsfd1uh93
Житія святих,  Вересень

Священномученик Феодосій Бразський

Місяця вересня на 22-й день

Священномученик Феодосій Бразський народився у першій половині XVII століття поблизу Бразського монастиря у ній резешей (вотчинників) святого воєводи Стефана Великого. У 18-річному віці він вступив до монастирської братії тієї обителі. Чернецтво прийняв у Богданському монастирі (у нинішньому Бакеуському жудеці).

Як благочестивий і розумний чернець, який володів знанням Святого Письма та деякими святоотцівськими працями, у 1669 році був обраний єпископом Радовецьким. Часто ходив на поклін у гробницю святого Стефана Великого в Путненській обителі, де він запалив негасиму лампаду.

У 1671 був переведений на Романську єпископію.

1674 року, під час відходу святителя Досифея Молдавського до Польщі, був обраний на престол митрополита Молдавського. У той час Молдавський господар Думитрашку Кантакузіно, який стягував із населення непомірні податки, оточив себе татарами, щоб убезпечити свою владу. Владика безстрашно викрив правителя, назвавши найманих татар “насінням антихриста”. За це розгніваний Думитрашку вигнав митрополита з престолу і ув’язнив його в Яському Саввінському монастирі.

Незабаром митрополит Досифей повернувся з Польщі і випустив Феодосія з ув’язнення. Після цього святитель Феодосій пішов на спокій до Бразського монастиря. Тут він збудував храм святого Георгія; ввів новий чернечий статут для денних та нічних служб; наділив монастир виноградниками, садами, лісами та водяними млинами. Також колишній митрополит дбав і про Богданський монастир, спонукавши логофета Соломона Бирледяну звести нові монастирські споруди.

У той час Молдова особливо страждала від руйнівних набігів татар, і в 1694 такому набігу зазнав Бразський монастир. Мучителі жорстоко катували святителя, намагаючись дізнатися, де заховані монастирські скарби. Владика Феодосій не відкрив їм таємного місця, і зрештою вони відтяли йому голову. Ченці разом із місцевими селянами поховали мощі священномученика у Георгіївській церкві монастиря.

Згодом Георгіївський храм Бразського монастиря було зруйновано землетрусом. У 1842 році бразський ієросхимонах Димитрій викопав чесні останки святителя Феодосія і переніс їх до печерного храму Воскресіння Лазаря, в якому отець Димитрій звершував літургію. З того часу мощі були оточені великим шануванням в обителі. Після закриття Бразського монастиря за вказівкою комуністичної влади у 1959 році настоятель Феодосій (Філімон) свідчив, що і в його час, і до нього віруючі приходили до могили святого з молитовними проханнями. Урочисте прославлення митрополита Феодосія  відбулося в Румунській Православній Церкві 5 жовтня 2003 року. Його пам’ять було визначено на 22 вересня.

Рішенням Священного Синоду Руської Православної Церкви від 21 серпня 2007 року ім’я святителя було включено до місяцяслів Руської Церкви.

Знайшли помилку