Березень,  Житія святих

Священномученик Феодорит Антіохійський, пресвітер

Місяця березня на 8-й день

Святий Феодорит був пресвітером і сосудохранителем соборної церкви в Антіохії. Ця церква була побудована і багато прикрашена імператором, святим рівноапостольним Костянтином Великим (306-337; пам’ять 21 травня), і його сином Констанцієм і називалася в народі “Золотою церквою”. Зайнявши престол після смерті імператора Констанція (337-361), Юліан Відступник (361-363) вирішив відновити язичництво по всій Римській імперії. Імператор призначив свого дядька, теж Юліана, правителем Антіохії. Він наказав йому закривати християнські храми, а вилучені з них цінності передавати в імператорську скарбницю. Бажаючи догодити імператору, правитель, який теж відступив від християнської віри, з ревнощами взявся за нечестиву справу. Прибувши до Антіохії з сановником Феліксом, він наказав ув’язнити пресвітера Феодорита під варту, а сам взявся до грабежу, осквернивши вівтар і святий престол. Один із присутніх, Евзой, намагався заспокоїти нечестивця, але був за це побитий. Юліан звинуватив святого Феодорита в приховуванні церковних цінностей, але чесний судоохоронець спростував звинувачення і відкрито викрив Юліана у відступництві.

Незважаючи на звірячі тортури, святий мученик до кінця захищав віру в Христа Спасителя, а Юліану та імператору передбачив швидку смерть за святотатство.

Воїни, які мучили вірного пресвітера, вражені його твердістю і терпінням і укріплені силою Слова Божого, навернулися до віри Христової, за що були потоплені в морі.

Сам святий сповідник був обезголовлений. Наруга і блюзнірство над святинями не залишилося непокараним – пророцтво святого Феодорита незабаром справдилося: правитель Юліан у муках помер від важкої хвороби, а імператор Юліан загинув у поході проти персів.