Священномученик Фавій Римський, папа Римський p1e31bt9nc115l13en1s4t63pti3
Житія святих,  Серпень

Священномученик Фавій Римський, папа Римський

Місяця серпня на 5-й день

Згідно з Liber Pontificalis, сщмч. Фавій народився в Римі. Євсевій Памфіл зберіг і навів у своїй “Церковній історії” опис обрання цього папи:

“Розповідають, що Фабіан після смерті Антера разом з іншими переселився з села до Риму і тут за Божою небесною милістю став єпископом абсолютно чудесним чином. Коли всі брати зібралися для вибору майбутнього єпископа, то більшості спадав на думку будь-хто зі славних відомих мужів. Про Фабіана, який тут перебував, і думки ні в кого не було. Раптом зверху злітає голуб і сідає йому на голову – так Дух Святий, у вигляді голуба, зійшов на Спасителя. Тут весь народ в одному пориві, немов за навіюванням Духа Божого, одностайно виголосив “гідний” і негайно посадив його на єпископську кафедру”.

Сщмч. Фавій був обраний на Римську кафедру 10 січня 236 р.

Згідно з Каталогом Ліберія, сщмч. Фавій розділив Рим на сім парафій, а також проводив реставраційні роботи на християнських кладовищах. Св. Ієронім повідомляє, що йому написав листа Оріген, який намагався виправдатися перед папою, доводячи правовірність свого вчення.

Тривале єпископське служіння св. Фавія закінчилося під час гоніння імператора Декія, 20 січня 250 р. Тоді мученицькою смертю загинули разом із папою два служителі імператорського палацу – Калоцерій і Парфеній.

Св. Кипріан Карфагенський, який отримав послання з Риму про мученицьку кончину св. Фавія, у відповідному посланні писав: “…я отримав, найулюбленіші браття, з рук іподиякона Кремінція ваш лист, у якому знайшов усі докладні відомості про славну кончину його. І я дуже втішений був тим, що за бездоганне правління його послана йому і чесна кончина”.

Похований був сщмч. Фавій на кладовищі Калікста.