Житія святих,  Вересень

Священномученик Димитрій Шишокін

Місяця вересня на 27-й день

Димитрій Михайлович Шишокін народився 1880 року. Закінчивши духовну семінарію та отримавши у 1904 р. священичий сан, Димитрій Шишокін з 1905 р. був настоятелем церкви села Тихий Пліс Казанської єпархії, а з 13 січня 1913 року – священиком церкви при губернській в’язниці у м. Казані. Отець Димитрій був людиною скромною і далекою від політики. Це був розумний співрозмовник і добрий пастир, однаково коханий і в середовищі робітників, і в середовищі ув’язнених, які поважали в “народному батюшку” добродушність та привітність, з якими зустрічав о. Димитрій всякого нужденного і терплячого скорботи душевні.
26 вересня 1918 року (через 16 днів після взяття червоними частинами Казані) о. Димитрія Шишокіна заарештували в Штабі Зовнішньої оборони Казані.
На захист заарештованого о. Димитрія виступили парафіяни церкви Параскеви П’ятниці, що розташовувалась неподалік будинку священика (вул. Нагірна, буд. 10). Прохання на ім’я коменданта міста від “робітників П’ятницької парафії” написано мовою простою і скупою, але, разом з тим, стільки в цьому клопотанні любові та вдячності о. Димитрію, стільки поваги та щирого незнання за добрим пастирем жодної провини, стільки навіть наївної переконаності у силі народного заступництва.
Треба зауважити, що казанці ще довго не могли пробачити міському духовенству, що залишив свої парафії подібної “зради”, тим більше зрозумілі ті почуття вдячності, вдячності та любові, що відчували віруючі стосовно кожного з пастирів, що залишилися на своєму місці. Таких було небагато, і одним із них був о. Димитрій Шишокін.
З чуток, групу ув’язнених, серед яких перебував і о. Димитрій, відвезли кудись Волгою на баржі. Втім, достеменно відомо лише одне: 9 жовтня 1918 р. (на 14-й день після арешту) голова ЧК по боротьбі з контрреволюцією на чехословацькому фронті Лацис затвердив подану слідчим Бабкевичем постанову: “Димитрія Шишокіна, як затятого контрреволюціонера піддати найвищій мірі покарання”, а 10 жовтня вирок було виконано. Вдова ж отця Димитрія залишилася з чотирма малолітніми дітьми.
У 2000 році – за рішенням ювілейного Архієрейського Собору ієрей Димитрій Шишокін був зарахований до лику святих серед інших новомучеників і сповідників Руських.