Священномученик Аверкій Сєвєровостоков пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 17-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця травня на 21-й день — Собор Уфимських святих

Священномученик Аверкій народився 1845 року в сім’ї священника Якова Сєвєровостокова. Аверкій закінчив Уфимську духовну семінарію і 1880 року був висвячений на священника та призначений настоятелем храму на честь святителя Іоанна Златоуста в селі Ємаші Златоустівського повіту Уфимської губернії, в якому прослужив до своєї мученицької кончини.

У 1890-х роках у селі проживало трохи більше двох тисяч осіб. У 1878 році там було відкрито земську школу, де навчалося близько сімдесяти дітей, у ній отець Аверкій став викладати Закон Божий. У 1913 році його призначили членом Єпархіального комітету православного місіонерського товариства. Того ж року під його опікою опинилися вісім онуків, дітей його двох старших синів — один із них помер, а інший опинився в психіатричній лікарні.

Отець Аверкій постраждав на початку безбожних гонінь — його розстріляли безбожники-більшовики 17 (30) червня 1918 року. Священник Михаїл Макар’євський, який утік від більшовиків, на засіданні Уфимських єпархіальних зборів зробив доповідь про звірства більшовиків, коли священників нещадно вбивали, а їхнє майно розкрадали або спалювали. Учасники зборів, слухаючи розповідь священника, не могли втриматися від сліз. Серед людей, закатованих більшовиками, отець Михаїл назвав і священника Аверкія Сєвєровостокова.