Священномученики Маркелін, папа Римский и мученики Клавдий, Кирін и Антонін p1dv1n0p5ngo41mi8c9g1jee1nq53
Житія святих,  Червень

Священномученики Маркелін, папа Римский и мученики Клавдий, Кирін и Антонін

Місяця червня на 7-й день

Святий Маркеллін був папою Римським у розпал гоніння на християн при Діоклітіані та Максиміані (284-305), коли протягом тільки одного місяця було закатовано 17000 осіб. У той час був схоплений і папа Маркеллін. Злякавшись жорстоких мук, він запалив фіміам і приніс жертву ідолам. Імператор назвав його своїм другом і одягнув у розкішний одяг. Терзаний докорами сумління, він гірко плакав про те, що, спонукаючи багатьох до прийняття мук за Христа, сам подав своїй пастві приклад малодушності.

У той час у місті Сінуессе (в Кампанії) засідав Собор зі 180 єпископів і пресвітерів. Папа Маркеллін з’явився на засідання Собору у волосяниці, з посипаною попелом головою і просив судити його за зречення. Отці Собору сказали: “Засуди себе сам своїми вустами. З твоїх вуст вийшов гріх, нехай твоїми ж вустами буде виголошено і осуд. Ми знаємо, що і святий Петро зі страху відкинувся від Христа, але гірко оплакав свій гріх і знову отримав прихильність у Господа”.

Тоді Маркеллін виголосив собі вирок: “Я визнаю себе позбавленим священного сану, якого я недостойний. Нехай після смерті тіло моє не поховають, а кинуть на поживу псам; нехай буде проклятий той, хто наважиться поховати його”.

Після повернення до Риму Маркеллін вирушив до імператора, кинув йому під ноги подарований ним дорогий одяг і сказав, що він гірко кається у своєму зреченні від Христа. Розгніваний імператор наказав мучити його і засудив до смерті.

Старанно помолившись Господу Іісусу Христу, який милостиво приймає грішників, що каються, мученик із готовністю підставив свою голову під меч. З ним були обезголовлені і святі мученики Клавдій, Кирин і Антонін († 304).

Тіло святого Маркелліна 36 днів валялося при дорозі. З’явившись новопоставленому папі святому Маркеллу, святий апостол Петро сказав: “Чому ти до цього часу не віддаси похованню тіло Маркеллиново?” “Я боюся його клятви”, – відповів святий Маркелл. “Хіба ти не пам’ятаєш, – сказав апостол, – написаного: “Хто смиряє себе, той піднесеться”. Піди і з честю поховай тіло його”.

Виконуючи веління апостола, святий Маркелл поховав тіло святого папи Маркелліна в гробниці, влаштованій для поховання тіл мучеників знатною римлянкою Пріскіллою, біля Самарської дороги.

Знайшли помилку