Собор Тульських святих p182enumsn16451b853d964p1rl43
Житія святих,  Вересень

Собор Тульських святих

Місяця вересня на 22-й день

Святкування соборної пам’яті всіх святих, які в землі Тульській просіяли, було встановлено 3 червня 1987 року з ініціативи архієпископа Тульського та Білевського Максима (Крохи). День святкування був приурочений до Дня пам’яті преподобного Макарія Жабинського та Белевського.

Тульський Собор – один із найчисленніших у Російській Православній Церкві: до нього входять понад 30 російських святителів, понад 20 святих благовірних князів і княгинь, понад 30 преподобних, кілька Христа ради юродивих. Оскільки Куликове поле знаходиться в межах Тульської єпархії, то при встановленні святкування імена подвижників та мучеників, пов’язаних із Куликівською битвою, були також включені до соборної пам’яті.

Щоб встановити імена всіх подвижників, які мали пряме відношення до тульської землі, під керівництвом архієпископа Тульського та Білевського Максима було зроблено велику дослідницьку роботу. Архієпископ Максим склав службу Собору Тульських святих, до дня святкування написано спеціальну ікону. Вгорі її – Казанська ікона Божої Матері – святиня міста Тули, підтримувана Ангелом, праворуч і ліворуч – святитель Миколай Чудотворець і преподобний Макарій Жабинський. Нижче – Всесвятський кафедральний собор, який оточують зображення святих землі тульської.

До Собору Тульських святих входять:
Олександр (у схимі Олексій) Невський, блгв. кн.
Олександр Пересвіт, воїн, прп.
Андрій Ослябя, воїн, прп.
Борис (в Хрещенні Роман), страстотерпець, блгв. кн.
Гліб (у Хрещенні Давид), страстотерпець, блгв. кн.
Дмитрій Донський, блгв. кн.
Ігор (у Хрещенні Георгій, в чернецтві Гавриїл) Ольгович, Чернігівський та Київський, блгв. кн.
Іоанн I Данилович Каліта, блгв. кн.
Кукша Печерський, просвітитель в’ятичів, прп.
Матрона Московська (Ніконова), блж.
Михайло Всеволодович, Чернігівський, блгв. кн.
Нікон, учень прмч. Кукші Печерського, прмч.
Микита (Прибутків), Белевський, сщмч.
Микола Святоша, Чернігівський, Печерський, князь, прп.
Миколай, архієпископ Мирлікійський, чудотворець, свт.
Онисім (Пилаєв), Тульський, сщмч.
Петро Павлушков, сщмч.
Пімен, архієпископ Новгородський, свт.
Феоктист Печерський, єпископ Чернігівський, свт.

Тропарь Собору Тульских святых, глас 2:

Наста́ де́нь све́тлаго торжества́,/ земля́ на́ша ра́дуется,/ и с не́ю Це́рковь Христо́ва весели́тся,/ в прославле́нии Собо́ра Тульских святы́х, Бо́гу угоди́вших,/ к ни́м же мы́ притека́юще, взыва́ем си́це:/ о, пресла́внии сро́дницы на́ши,/ моли́те Христа́ Бо́га дарова́ти ми́ру ми́р,/ Оте́честву благоде́нствие,// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак Собору Тульских святых, глас 3:

Дне́сь Собо́р Тульских святы́х предстои́т в Це́ркви/ и неви́димо за ны́ мо́лится Бо́гу:/ а́нгели со архиере́и славосло́вят,/ му́ченики ликовству́ют,/ преподо́бнии и пра́веднии ра́дуются,/ и лю́дие правосла́внии веселя́тся:// вси́ бо ку́пно мо́лят Преве́чнаго Бо́га.