Собор Херсонських святих Sobor Kherson
Житія святих,  Серпень

Собор Херсонських святих

Місяця серпня на 23-й день

Святкування Собору святих Херсонської землі було встановлено згідно з рапортом архієпископа Херсонського Іоанна (Сьопка) та єпископа Новокаховського Філарета (Звєрєва) з благословення Священного Синоду Української Православної Церкви 23 грудня 2014 року. На той час до складу Собору внесено вісім імен святих XIX-XX століть. 19 квітня 2016 року синодальним рішенням до них були приєднані імена восьми новомучеників і сповідників XX століття і преподобномученика Парфенія Кизилтаського.

– Прав. Феодор Ушаков, адмірал (+ 1817, пам’ять 23 липня, 2 жовтня)
– Свт. Інокентій (Борисов), архієп. Херсонський (+ 1857, пам’ять 25 травня (Одес.))
– Прмч. Парфеній Кизилтаський, ігум. (+ 1867, пам’ять 4 вересня)
– Сщмч. Олександр Шишин, пресвітер (+ 1921, пам’ять 30 вересня (Запоріж.))
– Сщмч. Димитрій Ігнатенко, прот. (+ 1935, пам’ять 15 вересня)
– Сщмч. Павлін (Крошечкін), архієп. Могилевський (+ 1937, пам’ять 21 жовтня)
– Сщмч. Прокопій (Титов), архієп. Одеський (+ 1937, пам’ять 10 листопада)
– Сщмч. Парфеній (Брянських), єп. Ананьївський (+ 1937, пам’ять 9 листопада)
– Прмч. Геннадій (Ребеза), архім. (+ 1937, пам’ять 19 листопада)
– Сщмч. Іоанн Скадовський, пресвітер (+ 1937, пам’ять 10 листопада)
– Сщисп. Філософ Зябрьов, пресвітер (+ 1937, пам’ять 30 вересня (Запорож.))
– Сщмч. Онуфрій (Гагалюк), архієп. Курський (+ 1938, пам’ять 19 травня)
– Прп. Антоній (Абашидзе), схиархієп. (+ 1942, пам’ять 19 жовтня (Київ.))
– Прп. Варсонофій (Юрченко), архім., (+ 1954, пам’ять 15 березня, 4 жовтня (Херсон.))
– Блж. Домніка Ліквіненко, праведна (+ 1967, пам’ять 28 травня)
– Присп. Євтропія (Ісаєнкова), черниця (+ 1968, пам’ять 16 березня)
– Сщмч. Матфей, пресвітер

Тропарь, глас 4

Церкве Христовы светильницы, / истиннии хранителие апостольских преданий, / святии вси земли Херсонския, / приснии наши молитвенницы и заступницы, / молите Владыку Христа Бога нашего / мир и благоденствие отечеству нашему даровати / и душам нашим велию милость.

Молитва

О предивнии чудотворцы и велицыи угодницы Божии, вси святии, в земли Херсонстей славно просиявшии! Предстояще Престолу Пресвятыя Троицы, призрите милостивным своим оком на ны и на вся люди, к заступлению вашему притекающия. Услышите нас, молящихся вам и чтущих всечестную память вашу. Прострите руце свои ко Владыце Небесеи земли, да соблюдет в мире и благоденствии страну нашу, Церковь да сохранит от гонений, ересей и расколов; умолите Милостиваго Бога нашего, да сохранит вся грады и веси земли нашеяи люди, в них живущия, от града и глада, от труса и потопа, от зноя и мраза, от огня и меча, от нахождения иноплеменных и междоусобныя брани, от смертоносныя язвы и от всякаго зла. Ей, святии Божии, потщитеся благоприятным вашим ходатайством умолити Господа, да низпослет нам тихое и богоугодное житие, уврачует Своею благодатию недуги наша душевныя и телесныя и дарует вся яже в жизни временней потребная и к вечному спасению полезная.Егда же приидет час кончины нашея, да утвердит Господь мир Свой в душах наших, да и мы в истиннем покаянии и чистым сведением совести нашея предстанем пред лицем Его, и сподобимся деснаго стояния, и со всеми святыми воспоем славу Отцу и Сыну и Святому Духу во веки веков. Аминь.

Тропaрь с™hхъ, глaсъ д7:

ЦRкве хрcт0вы свэти1льницы, и4стинніи храни1теліе ґпcльскихъ предaній, с™jи вси2 земли2 херс0нскіz, при1сніи нaши мlтвенницы и3 заст{пницы, моли1те влdку хрcта2 бг7а нaшего ми1ръ и3 бlгодeнствіе nтeчеству нaшему даровaти и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.

Кондaкъ с™hхъ, глaсъ є7:

С™jи чудотв0рцы херс0нскіz земли2, и5же а4гг7льскимъ житіeмъ просіsвше, бжcтвенныхъ спод0бистесz дарw1въ, сп7су служaще со а4гг7лы непрестaннw, моли1те и3збaвитисz нaмъ t всsкагw прегрэшeніz и3 душaмъ нaшымъ даровaти вeлію млcть.