...
Собор архістратига Божого Гавриїла f 13965299101460051813 e1501071845677
Житія святих,  Серпень

Собор архістратига Божого Гавриїла

Сьогодні Православна Церква вдруге на рік святкує Собор святого архангела Гавриїла, благовісника нашого спасіння. Святкування у цей день з’явилося не пізніше IX століття і приводом для його встановлення послужило, ймовірно, освячення храму на честь архангела Гавриїла в Царграді. Перший собор святкується на другий день після Благовіщення Пресвятої Богородиці, сьогодні ж свята Церква знову святкує цей собор і знов згадує і прославляє його чудесні явлення.

Служіння архангела Гавриїла промислительно направлене Богом на спасіння роду людського, на повернення відпалих від Бога людей до Творця і Вседержителя. У перекладі зі староєврейської ім’я «Гавриїл» означає «міць Божа». Зважаючи на особливу участь архангела Гавриїла в долях людства, Церква особливо його шанує і оспівує, як «Зоря Сонця великосвітла, огненних слуг начальнику», «вигляд твій огнений, доброта пречудна».

Як у старозавітні, так і в новозавітні часи архангел Гавриїл повідомляє людям спасительне знання зверху, сповіщає про головні події духовної історії людства. Він Мойсея навчив у пустелі книжковому писанню, повідомив його про початок світу і створення першої людини Адама, повідав йому про життя і діяння колишніх патріархів, розповів про потоп і розділення мов, пояснив йому розташування небесних планет і стихій, навчив його арифметиці, геометрії і всякої премудрості.

Пророку Даниїлу архангел Гавриїл відкрив таємниче пророцтво про сімдесят седьмин, повідомив про час звільнення іудеїв з вавілонського полону, а також про час Боговтілення. За церковним переданням, архангел Гавриїл сповістив праведним Іоакиму та Анні про народження від них Пресвятої Діви Марії, а священику Захарі – про народження святого Пророка і Предтечі Іоанна.

Цей же Предстатель Божий з’явився Діві Марії та сповістив Їй про зачаття Сина Божого. А коли Господь наш народився у Віфлеємі, цей ангел Господній з’явився пастухам і сповістив їм велику радість. Він укріплював Господа в Його молитві у Гефсиманському саду і повідомив жонам-мироносицям про Воскресіння Христове. Він же явився і Пресвятій Діві Богородиці, яка гаряче молилася на горі Єлеонській, і сповістив про наближення Її чесного успіння та переселення Її на небо, і дав Їй світлу райську гілку. На іконах святий архангел зазвичай зображається з оливковою гілкою в руці – символом примирення Творця і тварі.

pokrov-hamburg.de

Знайшли помилку