...
Березень,  Житія святих

Мученик Василій Архипов

Місіця березня на 1-й день.

Мученик Василь народився 26 липня 1876 року в селі Горетове Луховицького повіту Рязанської губернії в сім’ї селянина Максима Архипова. Василь закінчив церковнопарафіяльну школу; під час війни в 1916-1917 роках служив в армії рядовим. Повернувшись у село, він селянствував, а коли почалася колективізація, записався до колгоспу. У храмі Василь Максимович співав кілька років на криласі й 1937 року став виконувати обов’язки псаломщика.
Восени 1937 року в село Горетове до секретаря місцевої комсомольської організації приїхав співробітник НКВС; викликавши старосту Євдокію Архипову, він зажадав від неї список, хто є священиком храму, хто псаломщиком, хто членом церковної ради. Взявши список, він поїхав. Через деякий час після його від’їзду начальнику Луховицького районного відділу НКВС надійшов донос, нібито в селі Горєтове у Євдокії Архипової відбулася “конспіративна нарада служителів культу…”. Збори відбувалися з 9-ї години ранку до 16-ї години дня, причому приміщення було зачинено зсередини і завішені вікна”.
15 лютого 1938 року співробітники НКВС попросили сусіда Євдокії, щоб той постукав до неї в дім; він погодився: Євдокія відчинила йому двері як сусідові, і її заарештували.
26 лютого заарештували Ольгу Жильцову і Василя Архипова та ув’язнили у в’язниці в Коломні.
– Чому ви лаєте колгосп і вмовляєте, щоб вам пожертвували на церкву, а на позику не підписувалися? – запитав слідчий старосту.
– Я колгосп не лаяла і не говорила, що колгоспу довго не існувати, і проти позики я нічого не говорила, і винною себе в цьому не визнаю. Я визнаю тільки те, що збирала гроші на ремонт церкви.
Викликавши на допит послушницю Ольгу, слідчий запитав її:
– Ви в селі Горетове вели агітацію із залучення в групу віруючих колгоспників? Збирали гроші для попа? Вели агітацію проти державної позики та антирадянську роботу? Визнаєте себе в цьому винною?
– Винною себе ні в чому не визнаю. І агітацією не займалася, і колгоспників у групу вірян не втягувала, і проти державних позик не агітувала, і гроші не збирала – і про це я нічого не знаю, – відповіла послушниця, і на тому її допити закінчилися.
– Ви, як псаломщик, – заявив Василеві Максимовичу слідчий, – вели агітацію серед населення за втягнення колгоспників у групу вірян, а також говорили колгоспникам, що радянську владу дано нам як покарання; вели агітацію проти конституції, що, мовляв, є конституція, а на ділі ведеться гоніння на Православну Церкву. Визнаєте себе в цьому винним?
– Ні, агітацією я не займався, проти конституції боротьби не вів і агітації проти радянської влади не вів. Винним себе в цьому не визнаю, – відповів Василь Максимович.
Викликаний як лжесвідок секретар районного комітету комсомолу Скотніков показав, що “22 листопада на квартирі черниці Архипової відбувалися нелегальні збори попів і черниць села Горєтове… Уся ця попівська зграя серед колгоспників села Горетове веде антирадянську контрреволюційну діяльність, унаслідок чого в колгоспі погана дисципліна, у дні релігійних свят агітують не працювати в колгоспі, а ходити до церкви. Свою контрреволюційну діяльність вони ведуть відкрито. Так, наприклад, колишня черниця – нині церковна староста Євдокія Архипова – під керівництвом попа проводила серед населення незаконні збори грошей на капітальний ремонт церкви… і в даний час церква капітально відремонтована”.
Цього ж дня, 26 лютого 1938 року, слідство було закінчено, і 8 березня трійка НКВС засудила послушниць Євдокію Архипову й Ольгу Жильцову та псаломщика Василя Архипова до розстрілу. Після вироку всіх їх перевезли в Таганську в’язницю в Москві, де 13 березня тюремний фотограф сфотографував їх, щоб за безлічі людей, засуджених до смерті, можна було порівняти, чи тих виводять на страту. Послушниць Євдокію Архипову й Ольгу Жильцову та псаломщика Василя Архипова розстріляли 14 березня 1938 року і поховали у спільній невідомій могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку