...
Преподобний Єфрем Перекомський, Новгородський p1e9e6bdh81jubtbeu5se71ric3
Житія святих,  Вересень

Преподобний Єфрем Перекомський, Новгородський

Місяця вересня на 26-й день / травня на 16-й день – перенесення мощей

Преподобний Єфрем Перекомський, Новгородський, народився 20 вересня 1412 року в м. Кашині. У святому Хрещенні названий Євстафієм (Остапом). Його батьки, Стефан і Анна, проживали недалеко від Кашинського жіночого монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Схильний до самотності, Євстафій ще в юні роки залишив батьківський будинок і поселився в Калязінській обителі в Ім’я Пресвятої Тройці. Батьки хотіли повернути сина додому, але він сам переконав їх залишити світ і прийняти чернецтво. Згодом і вони завершили земний шлях у відлюдництві. Пробувши в обителі три роки, Євстафій за чудесним одкровенням перейшов до монастиря преподобного Сави Вішерського (пам’ять 1 жовтня) і там в 1437 році прийняв постриг з ім’ям Єфрем. Перебуваючи в обителі, преподобний Єфрем отримав одкровення від Господа, який звелів йому піти до безлюдного місця. Отримавши благословення преподобного Сави, він в 1450 році перейшов на озеро Ільмень, до гирла річки Веренди, і на березі річки Чорної поставив келію. Через деякий час до преподобного Єфрема прийшли старець Фома з двома ченцями і оселилися неподалік від його келії. Згодом стали збиратися і інші відлюдники в новій обителі. На їхнє прохання преподобний Єфрем прийняв у Новгороді від святителя Євфимія (+ 1458; пам’ять 11 березня) сан священнослужителя.

Повернувшись з Новгорода, преподобний Єфрем заснував храм на честь Богоявлення Господнього на острові, що знаходився в гирлі річки Веренди. Для зручної доставки монастирю води преподобний прокопав в озері Ільмень протоку, через що обитель отримала назву Перекопської, або Перекомської. Згодом преподобний Єфрем заснував кам’яний храм в ім’я Святителя Миколая Чудотворця. Зважаючи на нестачу майстерних будівельників він послав до великого князя Василя Івановича кількох ченців із проханням про надсилання мулярів, після чого в 1466 році будівництво храму було завершено.

Відійшов преподобний Єфрем 26 вересня 1492 року і був похований у храмі Святителя Миколая. У 1509 році з-за частих повеней, що загрожували монастирю руйнуванням, обитель була перенесена в інше місце на березі озера Ільмень. З’явившись ігумену Роману преподобний Єфрем вказав місце Клинково для розташування обителі. На місці поховання преподобного була побудована каплиця, оскільки всі монастирські храми були розібрані. 16 травня 1545 року мощі преподобного Єфрема були перенесені в нову обитель. З цього дня в монастирі щорічно відбувалася пам’ять преподобного Єфрема Перекомського, що утвердилася остаточно після прославлення святого подвижника на Соборі 1549 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропaрь, глaсъ д7:

T ю4ности твоеS вeсь бGови пораб0тилсz є3си2, бlжeнне: и3 тогw2 рaди любвE, nтeчество и3 р0дъ њстaвилъ є3си2, въ пустhню всели 1всz, въ нeйже жест0кое житіE показaвъ, и3 чудeсъ дарwвaніz t бGа пріsлъ є3си2, є3фрeме прпdбне: моли2 хrтA бGа, да сп7сeтъ дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной:

ЃгGльскому житію2 поревновaвъ, прпdбне, вс‰ земн†z њстaвивъ, ко хrтY притeклъ є3си2, и3 тогw зaповэдьми њгрaждсz, kви1лсz є3си2 ст0лпъ непоколеби1мь t врaжіихъ напaданій. тёмъ зовeмъ ти2: рaдуйсz, є3фрeме, свэти1ло пресвётлое.

Ще в розробці

Знайшли помилку