...
Житія святих,  Січень

Преподобний Єфрем Новоторзький

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 28-й день / червня на 11-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих, Собор Тверських святих (перехідні) / у неділю перед 10 серпня — Собор Смоленських святих (перехідне)

Преподобний Єфрем Новоторзький, засновник Борисоглібського монастиря в місті Торжку, був родом із Угорщини. Разом зі своїми братами, святим Мойсеєм Угрином і святим Георгієм, він покинув батьківщину, можливо, через переслідування православних. Прийшовши на Русь, брати поступили на службу до Ростовського князя святого Бориса, сина рівноапостольного князя Володимира.

1015 року на річці Альті разом зі святим князем Борисом загинув і брат Єфрема Геогрій. Убивці відрізали йому голову, щоб зняти золоту гривну, яку він носив на шиї. Мойсею вдалося врятуватися втечею, і він вступив до братії Києво-Печерського монастиря. Єфрем же, котрий тоді, вочевидь, перебував у Ростові, прибув на місце вбивства, зайшов голову брата і взяв її з собою.

Залишивши службу при князівському дворі, преподобний Єфрем віддалився на річку Тверцю, аби там вести усамітнене іночеське життя. Після того, як біля нього оселилися декілька ченців, він 1038 року побудував монастир на честь святих князів страстотерпців Бориса і Гліба. Братія обрали його своїм настоятелем. Поблизу монастиря, що знаходився неподалік від торгового шляху до Новгорода, було влаштовано дім для мандрівників, де безкоштовно утримували бідних і подорожніх.

Преподобний Єфрем помер у глибокій старості. Його тіло було поховане у заснованому ним монастирі, а до гробу, згідно з його заповітом, була покладена голова його брата, святого Георгія. Мощі преподобного Єфрема були знайдені 1572 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Ефрему Новоторжскому, глас 1

Боже́ственною свы́ше просвети́вся благода́тию, преподо́бне,/ мно́гим терпе́нием во вре́менной жи́зни по́двиг соверши́л еси́./ Те́мже источа́еши чуде́с благода́ть/ всем с ве́рою приходя́щим к моще́м твои́м, Ефре́ме преблаже́нне./ Сего́ ра́ди зове́м:/ сла́ва Да́вшему ти кре́пость,/ сла́ва Венча́вшему тя,// сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.

Ин тропарь преподобному Ефрему Новоторжскому, глас 1

Боже́ственною свы́ше благода́тию просвети́вся, Богому́дре,/ и по сме́рти яви́ тя све́тлость жития́ твоего́,/ те́мже источа́еши ми́рови благоуха́ние,/ и́же с ве́рою притека́ющим к ра́це моще́й твои́х, Ефре́ме преподо́бне./ Тем вопие́м ти:/ сла́ва Да́вшему ти чудесе́м благода́ть,/ сла́ва Просла́вльшему тя в чудесе́х,// сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.

 

Ще в розробці