Преподобний Василіск Сибірський Vasilisk Sibirskiy e1705053234879
Житія святих,  Грудень

Преподобний Василіск Сибірський

Місяця грудня на 29-й день

Преподобний Василіск Сибірський (в миру Василь Гаврилович Гаврилов) народився в середині XVIII століття у Тверській губернії в бідній селянській родині. З дитинства пізнав скруту і важку працю, але зберіг простоту серця, смиренну вдачу і велику любов до Бога. За наполяганням батька одружився, але незабаром, отримавши згоду дружини, почав вести чернечий спосіб життя спочатку вдома, а потім у різних монастирях.

Полюбив усамітнення, Василь жив відлюдником у лісах Чувашії, потім серед брянських пустинників, там прийняв постриг у чернецтво з ім’ям Василіск. Там же зустрів співмолитвеника і духовного друга преподобного Зосиму, з яким разом пішов жити в сибірські ліси, зростаючи в чернечих подвигах і молитві Іісусовій.

Подвижники не давали поблажливості своїй плоті: береглися насичення, зайвого пиття й особливо сну, ночі перед святами проводили в духовних піснеспівах, поклонах і молитві. Преподобний Зосима описав молитовний досвід свого духовного друга отця Василіска в рукописі під назвою “Оповідь про діяння сердечної молитви старця-пустинножителя Василіска”.

Через 24 роки усамітненого життя в невеликому селі недалеко від келій старців оселилися благочестиві жінки, які бажали проводити молитовне життя під керівництвом старців-пустинників. Незабаром отець Василіск із благословення Тобольського архієрея направив їх у спорожнілий Свято-Миколаївський монастир у місті Туринську, в якому і сам за старості років подовгу проживав в останні роки життя.

З точністю передбачивши час свого переходу в життя вічне, отець Василіск зі словами “Господи Іісусе Христе” тихо відійшов до Господа 29 грудня 1824 року.

Святі мощі преподобного старця були знайдені 2000 року і нині спочивають у Спаському монастирі міста Єкатеринбурга. Відомі випадки зцілень і духовної допомоги після молитовного звернення до преподобного Василіска Сибірського.

Преподобний Василіск причислений до лику загальноцерковних святих 6 жовтня 2004 року ухвалою Архієрейського Собору Руської Православної Церкви.