Житія святих,  Вересень

Преподобний Васіан Тиксненський, Тотемський

Місяця вересня на 12-й день

Преподобний Васіан Тиксненський (Тотемський), у миру Василь, селянин села Стрілиці (за іншими даними, села Бурцеве), поблизу міста Тотьми, займався кравецьким ремеслом. Залишивши сім’ю, він прийняв постриг від преподобного Феодосія Тотемського в Суморинській обителі на річці Сухоні, де прожив кілька років у трудах і послуху. У 1594 році преподобний оселився недалеко від Тотьми, при храмі в ім’я святителя Миколи Чудотворця, на річці Тиксні. Спочатку він жив на церковній паперті, а потім поставив біля храму келію. Преподобний відвідував кожне богослужіння. Тринадцять років він носив на тілі вериги: на плечах важкий ланцюг, на стегнах залізний обруч, а на голові під лялькою залізну шапку.

Прагнучи усамітнення, преподобний, крім духовного отця, нікого не приймав у своїй келії. Харчувався він милостинею, яку йому клали на віконце. Помер преподобний Васіан 12 вересня 1624 року. Тільки під час поховання виявилося, як тяжко смиряв він свою плоть.

На місці подвигів преподобного згодом було засновано монастир на честь Нерукотворного образу Спасителя. Шанування преподобного Вассіана почалося з 1647 року, коли під час морової виразки біля місця його поховання багато хто отримав зцілення. Житіє преподобного написане в 1745 р. ігуменом Іосифом.