...
Грудень,  Житія святих

Преподобний Трифон Печенгський, Кольський

Місяця грудня на 15-й день

Преподобний Трифон Печенгський, Кольський, у миру Митрофан, народився Новгородської губернії у священика. Благочестиві батьки виховували сина у страху Божому. З ранніх років Трифон вирішив присвятити своє життя апостольським подвигам і йти з проповіддю Христа до язичників-лопарів, про життя яких дізнався з розповідей рибопромисловців.

Одного разу під час молитви в лісі він почув голос: “Трифон, на тебе чекає земля безлюдна і спрагла”. Залишивши батьківський будинок, святий пішов на Кольський півострів і зупинився на березі річки Печенги, де мешкали лопарі. Там він почав торгувати з ними. Спочатку святий ознайомився з язичницькими віруваннями аборигенів та вивчив їхню мову, потім почав проповідувати їм про віру Христову. Лопарі зустрічали слова святого з настороженою недовірою. Святому проповіднику довелося подолати багато труднощів, перенести переслідування і навіть побої. Але поступово, мудрим, лагідним словом і лагідністю йому вдалося багатьох навернути до Христа. За благословенням Новгородського архієпископа Макарія преподобний Трифон разом із блаженним Феодорітом та ієромонахом Ілією влаштував для новонавернених храм, а для ревнителів чернечого житія заснував Троїцький Печенський монастир “біля холодного моря, біля Мурманського кордону” у 1532 році. Іоанн Грозний допоміг йому і багато обдарував монастир преподобного.

Просвітитель лопарей помер у глибокій старості 1583 року, проживши на Печензі майже 60 років. Місцеве святкування було встановлено незабаром після смерті святого.

1589 року шведи знищили Печенгський монастир. Пізніше, за наказом царя Феодора Іоанновича, монастир був перенесений на Колу. На місці зруйнованого монастиря було поставлено церкву в ім’я преподобного Трифона, а над могилою святого збудовано церкву Стрітення Господнього.

Святий Трифон неодноразово приходив на допомогу гиблим мореплавцям, які з вірою закликали його ім’я.

Знайшли помилку