...
Преподобний Сильвестр Обнорський, Пошехонський p1e7nr4jfr1d37o5v1gph101012tv4
Житія святих,  Квітень

Преподобний Сильвестр Обнорський, Пошехонський

Місяця квітня на 25-й день

Преподобний Сильвестр Обнорський жив у XIV столітті і був сучасником святителя Олексія, митрополита Московського, і одним з учнів преподобного Сергія Радонезького. Розлогого життєпису преподобного Сильвестра не збереглося. Відомо, що любов до молитовного усамітнення жила в ньому з юних років. Отримавши благословення свого наставника – ігумена Троїцької обителі преподобного Сергія Радонезького, чернець Сильвестр вирушив шукати безлюдне місце для перебування в безмовності. На вкритому дрімучим лісом березі річки Обнори, приблизно за 20 кілометрів від колишнього міста Любима на Ярославській землі, у глухій, безлюдній пустельці преподобний поставив хрест. Побудувавши невелику келію, святий пустельник став дні й ночі проводити в невтомній молитві та суворому пості. Зберігся переказ, що одного разу, йдучи по воду на річку, преподобний отримав одкровення про те, що пустинь, обрана ним для подвижницьких трудів, стане відомою і збере чимало ченців.

Через деякий час усамітнення преподобного Сильвестра відкрили жителі навколишніх селищ, і до пустельника стали приходити люди за порадою і благословенням, шукаючи духовного керівництва. Преподобний Сильвестр усіх зустрічав із любов’ю і кожного, хто бажав трудитися у спільних працях, благословляв на влаштування окремої келії. Коли кількість пустинножителів помітно зросла, преподобний Сильвестр вирішив заснувати в цьому місці храм і при ньому монастир. Благословення на це, а також антимінс для храму він отримав у святителя Олексія, митрополита Московського († 1378). Преподобний Сильвестр став першим ігуменом цього монастиря на річці Обнорі, який згодом прославили своїми духовними подвигами преподобні Павло Обнорський і Сергій Нуромський. Дерев’яний храм в обителі був освячений на честь Воскресіння Христового, тому й сам монастир став іменуватися Воскресенським. Як ігумен, преподобний Сильвестр був для братії постійним прикладом молитовного подвигу і невпинної праці. Любов до безмовності, як і раніше, жила в серці подвижника. Час від часу він залишав монастир і йшов углиб лісу для усамітненої молитви. Тут преподобний Сильвестр власноруч викопав чотири колодязі (один з яких ще в минулому столітті був відомий і шанований).

Прагнення повчатися настановами мудрого старця змушувало народ приходити і до місця його відлюдництва. Преподобний Сильвестр, не відмовляючи нікому, виходив зі сховку, благословляв прочан і вів з ними довгі бесіди. Місце, де усамітнювався преподобний, ще за його життя отримало назву “заповідного” гаю, до якого місцеві жителі ставилися благоговійно, з покоління в покоління передаючи наказ святого старця не рубати в ньому дерева. У глибині цього гаю преподобний сам вирив три колодязі, а четвертий – на схилі гори біля річки Обнори.

1645 року будівельник Воскресенської обителі ієромонах Іов знехтував заповіддю чудотворця і надумав рубати гай. За це і він був покараний сліпотою, від якої зцілився при гробі Сильвестра. Відтоді й донині ніхто не сміє зрубати дерево в заповідному гаю. Попри те, вікових дерев там мало; час винищує їх.

Коли святий впав у передсмертну хворобу, браття, які сумували, коли він ішов на самоту, ще більше сумували за майбутньою кончиною святого. “Не сумуйте про це, браття мої улюблені, – говорив їм на втіху преподобний, – на все воля Божа. Зберігайте заповіді Господні і не бійтеся в цьому житті зазнати біди, щоб отримати нагороду на небесах. Якщо ж я буду мати дерзновення у Бога і справа моя буде Йому угодною, то це святе місце не збідніє і після мого відходу. Моліться тільки Господу Богу і Його Пречистій Матері, щоб позбутися вам спокус лукавого”. Преподобний помер 25 квітня і був похований праворуч від дерев’яного Воскресенського храму.

Відома ікона XVII століття, на якій прп. Сильвестр зображений таким, що тримає в руці сувій; на сувої вміщено частину тексту його заповіту, що дійшла таким чином до нас.

Незабаром після кончини преподобного на місці його духовних бесід було споруджено каплицю, навколо якої щорічно в день пам’яті святого подвижника відбувалися хресні ходи. Особливо шанувалося місце поховання преподобного, оскільки від гробу його відбувалися чудесні зцілення. Як і інші північні монастирі, Воскресенська обитель неодноразово зазнавала руйнувань: 1538 року під час навали казанських татар, 1612 року польськими загарбниками. До 1647 року зруйнований монастир було відновлено. 1656 року з благословення патріарха Никона замість дерев’яної каплиці над гробницею преподобного Сильвестра споруджено храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці. 1764 року монастир було скасовано, а його соборний храм перетворено на парафіяльну церкву. У 1821 році архієпископ Ярославський Філарет (згодом митрополит Московський) дав благословенну грамоту на будівництво замість дерев’яної Покровської церкви кам’яного Воскресенського храму, яке було закінчено 1825 року. В одному з приділів Воскресенського храму в бронзовій посрібленою гробниці встановили знайдені нетлінні мощі преподобного Сильвестра. У 1860 році преподобний Сильвестр знову нагадав про себе кількома чудовими знаменнями, опис яких вміщено в Ярославських і Вологодських єпархіальних відомостях за 1860-1870 рр.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Сильвестру Обнорскому, глас 6

И́же измла́да Христа́ возлюби́в/ и ве́рою к Нему́ прибли́жся,/ изнури́л еси́, в пусты́ни живы́й, многострада́льное те́ло твое́./ Тем, блаже́нне Сильве́стре, со А́нгелы ликовству́я,/ моли́ Христа́ Бо́га мир ми́рови дарова́ти/ и бу́ди помо́щник ве́рою призыва́ющим тя на по́мощь// и чту́щим святу́ю па́мять твою́.

Ин тропарь преподобному Сильвестру Обнорскому, глас 4

Я́ко добр блаже́ннаго Се́ргия учени́к,/ ве́ре и благоче́стию его́ подража́я,/ стяжа́л еси́ даро́в Ду́ха Свята́го сокро́вище/ и си́лы мно́ги соде́лал еси́ о Го́споде/ во спасе́ние и утеше́ние ве́рных./ Не оста́ви у́бо и нас, с ве́рою притека́ющих к тебе́,// Сильве́стре преподо́бне.

Тропaрь, глaсъ ѕ7:

И$же и3змлaда хrтA возлюби1въ и3 вёрою къ немY прибли1жсz, и3знури1лъ є3си2, въ пустhни живhй, многострадaльное тёло твоE. тёмъ, бlжeнне сільвeстре, со ѓгGлы ликовствyz, моли2 хrтA бGа ми1ръ мjрови даровaти, и3 бyди пом0щникъ вёрою призывaющымъ тS на п0мощь, и3 чтyщымъ с™yю пaмzть твою2.

И$нъ тропaрь, глaсъ д7:

Ћкw д0бръ бlжeннагw сeргіа ўчени1къ, вёрэ и3 бlгочeстію є3гw2 подражaz, стzжaлъ є3си2 дарHвъ д¦а с™aгw сокр0вище, и3 си6лы мн0ги содёлалъ є3си2 њ гDэ во сп7сeніе и3 ўтэшeніе вёрныхъ. не њстaви u5бо и3 нaсъ, съ вёрою притекaющихъ къ рaцэ твоeй, сільвeстре прпdбне.

Ще в розробці

Знайшли помилку