Житія святих,  Грудень

Преподобний Стефан Новосіятель

Місяця грудня на 9-й день

Преподобний Стефан народився і виховання отримав у Константинополі. Батьки його, Захарія та Феофанія, відрізнялися благочестям і чеснотами християнськими; жили вони неподалік святого храму першомученика архідиякона Стефана. Феофанія, мати преподобного, ще під час вагітності їм дотримувалася суворої помірності щодо їжі: до самого народження його вона їла тільки хліб з овочами та воду, у своїй матірній утробі вже приготуючи подвижника. І як тільки народилося немовля, у нього на грудях виявилося прекрасне зображення хреста, яке було видимим знаком того “розп’яття плоті з пристрастями і похотями” (Гал. 5:24), яке проявив він у подальшому своєму житті. Помірність він почав дотримуватися ще в дитячих років, коли харчувався грудьми своєї матері: він не приймав молока матері, якщо вона пропонувала йому годування після їди. І це траплялося багато разів і тривало тоді по два і по три дні, так що родичі святого немовляти, дивлячись на те, дивувалися і журилися. Але це не шкодило здоров’ю дитини. Немовля було хрещене, зростало і було відібрано від грудей матері.

Досягнувши підліткового віку, він охоче і з старанністю зайнявся книжковим вченням, дотримуючись покори своїм батькам. Коли ж архієрейську кафедру зайняв святий Мефодій, то за влаштуванням Божим благочестивий Захарія, отець Стефана, був удостоєний сану пресвітерського з зарахуванням до клиру великої Константинопольської церкви; в той же час і богомудрий Стефан прийняв постриг і вступив до числа кліриків тієї ж церкви і, між іншим, передбачив швидку смерть свого батька. На вісімнадцятому році, після смерті свого батька, преподобний Стефан підняв на себе подвиг затворництва; усамітнюючись у церкві святого і верховного апостола Петра, він перебував там у невпинній молитві і харчувався лише овочами.

Тут він незабаром отримав у своєму подвигу підбадьорення згори: одного разу вночі з’явився до нього Апостол Христов і сказав:

– Мир тобі, чадо. Нехай буде тобі на благо це початок доброчесного життя твого, і нехай зміцнить тебе в тому Господь.

Проживши так три роки, Стефан сподобився ще видіння священномученика Антипи, який, явившись йому, сказав:

– Мир тобі, чадо; будь уважний до себе; не залишу тебе.

Це навіювання спонукало преподобного ще більше посилити свою подвижницьку працю в молитві та пості; відтоді він лише одного разу чи двічі на тиждень їв овочі і до того ж без солі. Проводячи так життя, Стефан досяг високого ступеня моральної чистоти, удостоївся сану святительського і здійснив багато чудес.

У дванадцятому році царювання благочестивого царя Василя і сороковому – життя Стефана стався великий землетрус, від якого церква святого Антипи, при якій водночас мешкав преподобний, зруйнувалася зовсім. І відійшов преподобний з того місця, і оселився в одній гробовій печері, і провів у ній дванадцять літ. В цей час все волосся на голові його і на бороді, а також зуби випали і все тіло його прийшло в розслаблення, тому що в печері тієї була велика вогкість; і преподобний дійшов до крайнього ступеня умертвіння тіла свого. Виснаживши таким чином тіло своє, він потім вийшов із печери, але й після того ліжком йому служила проста дошка, вкрита твердим рубищем. Потім він прийняв Ангельський схимницький образ і тільки в Господні свята, після Божественної служби, їв по одному овочеві і трохи води. Так харчуючись, цей блаженний громадянин небесної батьківщини протягом п’ятдесяти років проходив свій тісний, суворо подвижницький шлях життя і на сімдесят третьому році всього житія свого, а краще сказати, умертвіння тіла свого, віддав дух свій Богу.