Преподобний Серапіон Псковський p1asmf5401n5kf6tp8018blcdk4
Житія святих,  Вересень

Преподобний Серапіон Псковський

Місяця вересня на 7-й день

Преподобний Серапіон Псковський народився в Юр’єві (нині Тарту), який тоді перебував під владою німців, які намагалися викорінити православ’я. Його батьки були парафіянами російської церкви в ім’я святителя Миколая. Преподобний Серапіон був обізнаний у Святому Письмі і не раз виступав на захист православ’я. Володіючи латиською і чухонською мовами, преподобний Серапіон у все своє життя дбав про підтримання в тих, хто розмовляє цими мовами, духу православної віри. Тих, хто тримався православ’я, він зміцнював своїми повчаннями, а тих, хто звернувся в латинство або протестантство, намагався повернути в Православну Церкву. Коли його хотіли навернути в чужу віру насильно, він пішов у Толвську пустель, де починав свої молитовні труди псковський подвижник прп. Євфросин. Під його опікою преподобний Серапіон став осягати мудрість пустельного житія. Але незабаром йому довелося пережити спокусу: поклавшись на власні сили, він хотів без благословення покинути свого наставника і в повній самоті почати самостійне подвижницьке життя. Однак Господь напоумив недосвідченого послушника: сильно поранивши ногу, преподобний Серапіон покаявся у свавіллі та непослуху й повернувся до старця. Прийнявши велику схиму, він 55 років невідлучно перебував із преподобним Євфросином, суворо дотримуючись обітниці безмовності. Преподобний ревно виконував усі його заповіді і був зразком для ченців. Преподобний так суворо виконував чернечу обітницю нестяжання, що описувач житія називає його “мерцем непохованим”. До будь-якої образи він ставився з винятковою смиренністю, завжди звинувачуючи лише себе самого, і сам просив вибачення у свого кривдника. Преподобний глибоко відчував силу загальної церковної молитви і говорив, що “чин дванадцяти псалмів”, проспіваний наодинці в келії, не може дорівнювати одному “Господи, помилуй”, проспіваному в храмі. В останні роки свого життя він прославився даром зцілень і прозорливості.

Преподобний Серапіон помер 90 років від роду, 8 вересня 1480 року, в день свята Різдва Пресвятої Богородиці. Оскільки день преставлення преподобного Серапіона збігається з двунадесятим святом, пам’ять його твориться 7/20 вересня.

Тропарь преподобному Серапиону Псковскому, глас 8

Изря́дством жития́ чистоту́ де́вства прии́м, Серапио́не,/ и вся кра́сная ми́ра сего́ возненави́дев,/ Христа́ Еди́наго возлюби́л еси́./ Сего́ ра́ди во вну́треннюю пусты́ню всели́вся и со зверьми́ живы́й,/ весь Христо́в спо́стник и друг Евфроси́на, учи́теля твоего́, был еси́,/ те́мже и мо́лим тя, помина́й нас, чту́щих святу́ю па́мять твою́, да зове́м ти:// ра́дуйся, пусты́нная похвало́, преподо́бне о́тче наш.

Кондак преподобному Серапиону Псковскому, глас 4

От высокоу́мия иску́с прии́м смиренному́дрия,/ благода́ти Бо́жия яви́лся еси́ рачи́тель, богоно́сне Серапио́не./ Жела́нием бо Боже́ственныя любве́ вжига́емь,/ жите́йския молвы́ оста́вль,/ ревни́тель учи́телю твоему́ Евфроси́ну был еси́,/ безмо́лвием и жесто́ким пребыва́нием после́дуя Христу́:/ бде́нием же, и моли́твою, и посто́м о́браз был еси́ спо́стником твои́м./ Ны́не же моли́ся Го́сподеви, богоблаже́нне,// спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва преподобному Серапиону Псковскому

О, преблаже́нне о́тче наш Серапио́не! Ты днесь предстои́ши Престо́лу Све́та непристу́пнаго. Не отступа́й от нас, раб Бо́жиих (имена), ду́хом, сохраня́я нас от стрел вра́жиих и вся́кия пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских, па́стырю наш до́брый. Воззри́ на нас ми́лостивно и к земли́ приве́рженныя возведи́ к высоте́ небе́сней: испроси́ предста́тельством твои́м у Всеми́лостиваго Бо́га на́шего ми́рней Це́ркви Его́, от бед свобожде́ние и от грехо́в отвраще́ние и спасе́ние. Еще́ же споспеши́ нам и́го Христо́во во благоду́шии, терпе́нии и ра́дости духо́вней понести́, при́сно же моли́тися нас научи́, да непоро́чни сохрани́мся в прише́ствие Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́ же ты ра́достно, по труде́х и по́двизех, ны́не предстои́ши, прославля́я со все́ми святы́ми в Тро́ице сла́вимаго Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.