...
Преподобний Роман Солодкопівець p1auf2o8ecqed160b1ge7192j23j4
Житія святих,  Вересень

Преподобний Роман Солодкопівець

Місяця жовтня на 1-й день

Преподобний Роман, прозваний “Солодкопівець”, був за походженням греком і народився в середині V століття в сирійському місті Емесі. Здобувши освіту, він став дияконом у Воскресенському храмі в місті Бейруті. За імператора Анастасії Дікора (491-518 рр.) він переїхав до Константинополя і став кліриком при патріаршому храмі Святої Софії. Він старанно допомагав при богослужіннях, хоча не вирізнявся ні голосом, ні слухом. Однак патріарх Євфимій любив Романа і навіть наблизив його до себе за його щиру віру і доброчесне життя.

Прихильність патріарха до святого Романа збудила проти нього кількох соборних кліриків, які стали його утискати. На одному з передріздвяних богослужінь ці клірики виштовхнули Романа на амвон храму і змусили співати. Храм був переповнений прочанами, служив сам патріарх у присутності імператора і придворної свити. Збентежений і наляканий, святий Роман своїм тремтячим голосом і невиразним співом всенародно осоромився. Прийшовши додому зовсім пригніченим, святий Роман уночі довго й напружено молився перед іконою Божої Матері, виливаючи свою скорботу. Богородиця з’явилася йому, подала паперовий сувій і веліла з’їсти його. І ось сталося диво: Роман отримав гарний, мелодійний голос і одночасно поетичний дар. У припливі натхнення він одразу ж склав свій знаменитий кондак свята Різдва Христового: “Дева днесь Пресущественнаго раждает, и земля вертеп Неприступному приносит; Ангели с пастырьми славословят, волсви же со звездою путешествуют; нас бо ради родися Отроча Младо, Превечный Бог”.

Наступного дня святий Роман прийшов до храму на всеношну під Різдво Христове. Він наполіг, щоб йому дозволили знову заспівати на амвоні, і цього разу так чудово заспівав складений ним гімн “Дева днесь”, що викликав загальний захват. Імператор і патріарх дякували святому Роману, а люди назвали його Солодкоспівцем. Відтоді святий Роман прикрашав богослужіння своїм чудовим співом і натхненними молитвами.

Улюблений усіма, святий Роман став учителем співу в Константинополі і високо підняв благоліпність православних богослужінь. За свій поетичний дар він посів почесне місце серед церковних піснописців. Йому приписують понад тисячу молитов і гімнів на різні свята. Особливо славиться акафіст Божій Матері, який співають у п’яту суботу Великого посту. За його зразком складалися інші акафісти. Помер преподобний Роман 556 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Роману Сладкопевцу, глас 8

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́/ и, де́йствуя, учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́ ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне Рома́не, дух твой.

Кондак преподобному Роману Сладкопевцу, глас 8

Боже́ственными доброде́тельми ду́ха/ измла́да украси́вся, Рома́не прему́дре,/ Це́ркви Христо́ве пречестно́е украше́ние был еси́:/ пе́нием бо прекра́сным украси́в ю́, блаже́нне./ Тем мо́лим тя: пода́ждь жела́ющим Боже́ственнаго дарова́ния твоего́,/ я́ко да вопие́м ти:// ра́дуйся, о́тче преблаже́нне, красото́ церко́вная.

Тропaрь прпdбнагw, глaсъ и7:

Въ тебЁ џтче, и3звёстнw сп7сeсz є4же по џбразу: пріи1мъ бо кrтъ послёдовалъ є3си2, хrтY, и3 дёйствуz ўчи1лъ є3си2 презирaти ќбw пл0ть, прех0дитъ бо, прилэжaти же њ души2 вeщи безсмeртнэй. тёмже и3 со ѓгGлы срaдуетсz прпdбне рwмaне дyхъ тв0й.

Кондaкъ прпdбнагw, глaсъ и7:

Бжcтвенными добродётельми д¦а и3змлaда ўкраси1всz рwмaне премyдре, цRкви хrт0вэ пречестн0е ўкрашeніе бhлъ є3си2: пёніемъ бо прекрaснымъ ўкраси1въ ю5 бlжeнне. тёмъ м0лимъ тS: подaждь желaющымъ бжcтвеннагw даровaніz твоегw2, ћкw да вопіeмъ ти2: рaдуйсz џтче пребlжeнне, красото2 цRк0внаz.

Ще в розробці