...
Житія святих,  Липень

Преподобний Никодим Святогорець

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 14-й день / у Неділю другу після П’ятидесятниці — усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших (перехідне)

Преподобний Никодим Святогорець, у Хрещенні Миколай, народився 1748 року на грецькому острові Наксосі. У віці двадцяти шести років він прийшов на Святу Гору Афон і там у монастирі Діонісіат прийняв постриг з ім’ям Никодим.

Спочатку чернець Никодим ніс послух читця і діловода. Через два роки після його вступу до монастиря на Афон прибув митрополит Коринфський Макарій, який доручив молодому ченцеві підготовку до видання рукопису «Добротолюбіє», знайденого ним 1777 року у Ватопедському монастирі. Робота над цією книгою стала початком багаторічних літературних трудів Никодима Святогорця.

Невдовзі молодий чернець перейшов до Пантократорського скита, у послух до старця Арсенія Пелопонесса, під керівництвом якого старанно вивчав Святе Письмо і твори святих отців. 1783 року преподобний Никодим прийняв схиму і шість років перебував у цілковитій безмовності.

Коли на Афон знову прибув митрополит Коринфський Макарій, він поклав на преподобного Никодима новий послух — редагування творів преподобного Симеона Нового Богослова. Преподобний Никодим залишив подвиг мовчання і знову зайнявся літературною роботою. Відтоді до самої своєї кончини він продовжував ревно трудитися на цьому терені.

Незадовго до свого преставлення преподобний Никодим, стомлений книжною працею та аскетичними подвигами, перейшов на проживання до ієромонахів-іконописців Стефана і Неофіта Скуртеїв (Куцовлахів). Він упросив їх зайнятися виданням своїх праць, чого не міг уже зробити сам через хворобливий стан. Тут, у Скуртеїв, 1 липня 1809 року преподобний Никодим мирно відійшов до Господа.

За свідченням сучасників, преподобний Никодим був простий, незлобивий, нестяжательний і вирізнявся глибокою зосередженістю. Він мав чудову пам’ять: Святе Письмо знав напам’ять, пам’ятаючи навіть глави, вірші та сторінки, міг напам’ять цитувати дуже багато чого із творінь святих отців.

Літературні праці старця Никодима різноманітні. Ним написані передмова до «Добротолюбія» і короткі житія подвижників. Із аскетичних повчань подвижника особливо відома книга «Невидима брань», перекладена російською мовою великим богословом-аскетом, єпископом Феофаном Затворником. Прикметна праця подвижника «Вчення про сповідь», яка закінчується проникливим «Словом про покаяння».

Цікавою є книга преподобного «Благонравність християн», видана у Венеції 1803 року. Великі заслуги святий має і в галузі видання богослужбових книг. 1796 року він опублікував із Афонських рукописних зібрань шістдесят два канони Пресвятій Богородиці під назвою «Вінець Приснодіви».

Преподобний Никодим також підготував видання нової редакції «Підаліону» — грецької «Кормчої книги», яка містить правила святих апостолів, святих Вселенських і Помісних Соборів та святих отців.

Велику увагу преподобний приділяв агіографії, про що свідчать такі його праці, як «Нова вибірка житій святих» і видана вже після його смерті книга «Новий Синаксар» у трьох томах. Окрім того, преподобним Никодимом здійснено переклад з давньогрецької на новогрецьку мову «Тлумачення Послань святого апостола Павла» архієпископа Болгарського Феофілакта. Сам святий Никодим написав тлумачення на сім Соборних Послань.

Преподобний Никодим відомий і як творець та тлумач священних піснеспівів. Ним складений канон на честь ікони Божої Матері «Скоропослушниця», а також «Служба преподобним і богоносним отцям, які на Афоні посницьки просіяли», «Еортодроміон, або пояснення пісенних канонів, які співаються напередодні Господських і Богородичних свят» і «Нова Ліствиця, або тлумачення 75-ступінчастих пісень Октоїха».

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Никодиму Святогорцу, глас 3

Му́дрости благода́тию, о́тче, укра́шенный,/ труба́ богогла́сная показа́лся еси́ Ду́ха/ и доброде́телей наста́вник, Никоди́ме Богоглаго́ливый,/ всем бо подае́ши спаси́тельная уче́ния,/ жития́ чи́стаго показу́я сия́ние/ бога́тством Боже́ственных твои́х слове́с,// и́миже, я́ко свет, ми́рови возсия́л еси́.

Ин тропарь преподобному Никодиму Святогорцу, глас 1

Свети́ло Афо́нское, и На́ксии о́трасль,/ и Це́ркве всея́ богодухнове́ннаго учи́теля,/ Никоди́ма, ве́рнии, да почти́м,/ и́же, исполня́яся му́дрости Боже́ственныя,/ уче́ния бо небе́сная и оби́льная излива́ет вопию́щим:/ сла́ва просла́вльшему тя Христу́,/ сла́ва венча́вшему тя,// сла́ва подаю́щему тобо́ю нам по́мощь.

 

Ще в розробці