Преподобний Никандр пустельник, Псковський p1au09s1u7ngkk771idi6jc16ji3
Житія святих,  Вересень

Преподобний Никандр пустельник, Псковський

Місяця вересня на 24-й день

Преподобний Никандр Псковський (у хрещенні Никон) народився 24 липня 1507 року в селянській родині в селі Віделеб’є на Псковщині. З дитячих років він мріяв про чернече життя. Після смерті батька сімнадцятирічний Никон переконав матір роздати маєток і піти в монастир. Сам же він непохитно прагнув до відлюдництва.

Утихомирюючи свою плоть, Никон провів кілька років у мовчанні й суворих подвигах, після чого прийшов у монастир, заснований преподобним Савою Крипецьким. Однак ігумену здалося, що Никон через неміч тілесну не здатний до тягот чернечого життя, і він не хотів прийняти його. Тоді Никон припав до раки з мощами преподобного Сави і став, як живого, благати його взяти у свою обитель. Після цього ігумен пом’якшився і здійснив постриг Никона з ім’ям Никандр.

Шлях чернечого подвигу преподобного був сповнений випробувань і скорбот. Двічі він сподобився явлення преподобного Олександра Свірського (пам’ять 30 серпня і 17 квітня за ст. ст.), який давав настанови і зміцнював подвижника. Молитва святого Никандра була настільки сильна, що перемогла немочі плоті, недобре ставлення людей і нападки диявола. Одного разу його ледь не вбили розбійники, які забрали в нього книги та ікони. Однак за молитвами святого двоє з них злякалися раптової смерті свого товариша, покаялися і були прощені преподобним.

Недовго поживши в Крипецькому монастирі, преподобний Никандр повернувся у свою пустинь. Господь наділив святого духовними обдаруваннями, і до нього стало приходити багато народу, просячи молитовної допомоги. З любов’ю й увагою пустельник ставився до людей, ретельно приховуючи свої благодатні дари.

До кінця своїх днів преподобний Никандр залишався пустельником, але заповів не залишати місце його подвигів після свого відходу в інший світ. Він обіцяв бути молитовним покровителем насельників майбутнього монастиря. 24 вересня 1581 року один селянин знайшов святого померлим: він лежав на рогожці, і руки його були хрестоподібно складені на грудях. Священнослужителі і народ, які прийшли з Пскова, з почестями поховали тіло святого.

У 1584 році на місці, де майже півстоліття трудився преподобний Никандр, було засновано монастир, званий нині Никандрова пустинь. 1686 року за Патріарха Іоакима преподобний Никандр був зарахований до лику святих. Під час перебудови монастирського собору було знайдено приховані в стіні мощі преподобного.

Тропарь преподобному Никандру пустынножителю, Псковскому чудотворцу, глас 4

Глас Боже́ственный,/ и́же во Ева́нгелии, услы́шав,/ преподо́бне о́тче Ника́ндре:/ прииди́те ко Мне вси тружда́ющиися и обремене́ннии,/ и Аз упоко́ю вы,/ и прие́м крест, после́довал еси́ Христу́,/ мир оставль, в пусты́ню всели́лся еси́,/ поще́нием же и бде́нием Небе́сный дар восприи́м,/ и ду́ши неду́жных приходя́щих к тебе́ с ве́рою исцеля́еши:// те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне, дух твой.

Кондак преподобному Никандру пустынножителю, Псковскому чудотворцу, глас 1

Я́ко лучу́ тя со́лнечную Христо́с показа́, преподо́бне,/ сия́еши бо в земли́ нашей чуде́с благода́тию,/ и отгоня́еши тьму страсте́й же и скорбе́й, от приходя́щих к тебе́ с ве́рою./ Те́мже почита́ем твою́ па́мять, Ника́ндре о́тче наш, и вопие́м ти:/ ра́дуйся пустынножи́телей красото́,// и стране́ на́шей похвало́ и утвержде́ние.

Молитва преподобному Никандру пустынножителю, Псковскому чудотворцу

О, преподо́бне и достоблаже́нне о́тче наш Ника́ндре, по́стниче терпеливоду́шный, безмо́лвия рачи́телю предо́блий, учи́телю спасти́ся хотя́щим прему́дрый, наказа́телю лени́вым прети́хий, разреши́телю тлетво́рных страсте́й незло́бивый, му́жу жела́ний, прозорли́вства проро́ческаго испо́лненне, предвозгла́сная бу́дущих благ цевни́це, адама́нте ве́ры во Христа́ несеко́мый, незы́блемый терпе́ния сто́лпе, за́поведей Творца́ твоего́ соверши́телю благопослушли́вый, плотоно́сный А́нгеле и Ду́ха Свята́го вмести́лище благово́нное, жи́телю пусты́нный и бесо́в прогони́телю, исполни́телю всех доброде́телей смиренному́дрый, Небе́сный челове́че и сожи́телю го́рним чинонача́лием, кро́тостию ду́ха зе́млю кро́тких насле́довавый, дру́же Христо́в и уго́дниче Пресвяты́я Богоро́дицы, Я́же и ра́ку цельбоно́сных моще́й твои́х во хра́ме Свое́м просла́вити благоизво́ли, изоби́льно от нея́ чуде́сному дождю́ на ве́рных излива́тися повеле́вши! К не́йже припа́дающе с любо́вию, мо́лим тя, досточу́дне: не преста́й моли́ти Пресвяту́ю и Живонача́льную Тро́ицу, низпосла́ти стране́ на́шей мир и благоде́нствие, на враги́ же побе́ду и одоле́ние, и от наве́т вра́жиих во́инству на́шему сохрани́тися в ми́ре, Це́рквам согла́сие и всем лю́дем тишину́ и изоби́лие благи́х дарова́ти. И угаси́, блаже́нне, моли́твами твои́ми, паря́щия на ны разжже́нныя бесо́вския стре́лы, да не прико́снется нам зло́ба грехо́вная. И, всем вся ми́лостивне да́руя, при́зри и на мя, смире́ннаго раба́: свя́зан бо есмь лю́те плени́цами прегреше́ний и влеко́мь, увы́ мне! в пучи́ну стра́стнаго мо́ря неодержа́нно. Сего́ ра́ди приле́жно молю́ святы́ню твою́, пребога́те, и припа́даю к ра́це моще́й твои́х со слеза́ми: предста́ни мне на пути́ бе́дственнаго жития́ сего́, расто́ргни у́зы, отжени́ стра́сти, осла́би от грехо́вных вери́г, изба́ви мя от належа́щия ско́рби и от вся́каго зла, разреши́ мя от боле́зненных уз и спасе́ние души́ умоли́ мне, я́ко да воспою́ и просла́влю в Тро́ице сла́вимаго Еди́наго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и в безконе́чныя ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание преподобному Никандру пустынножителю, Псковскому чудотворцу

Ублажа́ем тя, преподо́бне о́тче Ника́ндре, и чтим святу́ю па́мять твою́, наста́вниче мона́хов и собесе́дниче а́нгелов.