Преподобний Никодим Тисманський, Румунський p18vtcvgsa1ci3n90mmkk2bklu3
Житія святих,  Грудень

Преподобний Никодим Тисманський, Румунський

Місяця грудня на 26-й день

Преподобний Никодим Тисманський народився в одній із центральних областей Македонії. Батько його був греком, а мати походила із Сербії. Преподобний Никодим отримав чудову освіту, знав сербську та грецьку мови, був чудовим перекладачем та письменником. Монашество він прийняв на Афоні в сербському монастирі Хілендар. Там же він удостоївся пресвітерського сану, а згодом був обраний ігуменом.

Зі Святої Гори Афон преподобний Никодим прийшов у землі князя Лазаря і оселився у містечку Кладова на Дунаї. Згодом навколо нього зібралося велике братерство. Серед братії були ченці з Афона, а також із сербських монастирів. Їхніми зусиллями було збудовано церкву на честь Пресвятої Трійці. За одкровенням Божим преподобний Никодим Тисманський перейшов Дунай і зупинився в угро-владських землях. Тут, поблизу нинішнього румунського міста Тур-Северина, на річці Водиці, він започаткував монастир Водиця, присвятивши його святому Антонію.

Другий монастир, заснований тут преподобним Никодимом, був збудований на честь Пресвятої Богородиці. Знаходився він у Влахії, на річці Тисман. Обидва монастирі, зведені преподобним Никодимом Тисманським, стали найбільшими осередками православної духовності в Румунії. В 1375 святий князь Лазар і Сербський патріарх відправили групу ченців на чолі зі старцем Ісаєю для примирення Сербського і Царгородського патріарств. До складу цієї групи входив і преподобний Никодим Тисманський як перекладач та мудрий дипломат.

Преподобний Никодим мирно спочив 26 грудня 1406 року. Він особливо шанується за привнесення до румунської церкви загальножитнього монастирського Статуту та відродження чернечого діяння на основі ісихастської течії у православ’ї.