Преподобний Нектарій, печерський p1b376ba1k9ea1iie1h5c1shj1gab3
Житія святих,  Вересень

Преподобний Нектарій, печерський

Місяця вересня на 28-й день – собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Ближніх печерах / місяця листопада на 29-й день

Преподобний Нектарій трудився в Києво-Печерському монастирі в XII столітті. За беззаперечний послух старшої братії та старанність у працях св. Нектарій іменувався послушливим. Після багатьох праць і подвигів помер у світі та був похований у Ближніх (Антонієвих) печерах.

Тропарь преподобному Нектарию Печерскому, в Ближних пещерах, глас 8

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся, е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́,/ и де́я учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со а́нгелы сра́дуется, преподо́бне Некта́рие, дух твой.

Кондак преподобному Нектарию Печерскому, в Ближних пещерах, глас 2

Чистото́ю душе́вною Боже́ственно вооружи́вся,/ и непреста́нныя моли́твы,/ я́ко копие́ вручи́в, кре́пко/ пробо́л еси́ бесо́вская ополче́ния,/ Некта́рие о́тче наш,// моли́ непреста́нно о всех нас.

Тропaрь, глaсъ є7:

Пост0мъ дyшу твою2 просвэти1лъ є3си2, мл7твами непрестaнными сeрдце твоE, сосyдъ д¦а с™aгw содёлалъ є3си2, прпdбне џтче нaшъ нектaріе, тёмже вс‰ вр†жіz њполчє1ніz крёпкw посрами1лъ є3си2 и3 ћкw побэдон0сецъ и4стинный, воздаsніе, получи1лъ є3си2 t хrтA бGа. томY помоли1сz њ душaхъ нaшихъ.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Хrт0вою люб0вію ўzзви1въ дyшу, прпdбне џтче нaшъ нектaріе, въ пещeрнэмъ мрaцэ свётъ сп7сeніz њбрёлъ є3си2, и3 ћкw чaдо и3збрaнное вели1кихъ nтцє1въ печeрскихъ ґнтHніа и3 fеод0сіа, вкyпэ съ ни1ми nби1тель рaйскую ўнаслёдовалъ є3си2, tнyдуже призирaй вhну на nби1тель земнyю, въ нeйже подвизaлсz є3си2, и3 моли1сz њ чтyщихъ пaмzть твою2, да зовeмъ ти2: рaдуйсz, нектaріе, мlтвенниче њ душaхъ нaшихъ.