Житія святих,  Січень

Преподобний Мелетій Іпсенійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 30-й день

Преподобний Мелетій Іпсенійський народився наприкінці XVIII століття в селищі Лардос на острові Родос в Османській імперії (нині – Греція) у сім’ї благочестивих батьків Миколая і Стаматії. У Хрещенні був наречений Еммануїлом. Уже в дитинстві стало зрозуміло, що дитина є обраним сосудом Божим. Так, по середах і п’ятницях вона відмовлялася від материнського молока. Пізніше, коли хлопчик підріс, він роздавав нужденним їжу з дому. Небагаті батьки докоряли йому, але виявилося, що продуктів у коморі дивним чином не ставало менше.

Змалку був навчений грамоти. Дуже любив читання житій святих, церковні служби. Усією душею прагнув до життя доброчесного, чистого, цнотливого і сповненого любові до Бога.

Випасаючи овець свого батька в околицях Лардоса, Мелетій знайшов чимало пустельних місць, де ніщо не заважало йому віддаватися молитовним подвигам. Одним із таких місць були руїни стародавнього монастиря на пагорбі. Якось уночі, коли він молився там, він побачив стовп світла від неба до самої землі. Підійшовши ближче до того місця, на яке вказувало світло, юнак побачив дуже старе оливкове дерево, а в його корінні – ікону Божої Матері. Він у страху опустився на коліна, підняв руки і з духовною радістю й торжеством став підносити хвали Богові і дякувати Божій Матері за чудесне явище. В одну з наступних ночей йому з’явилася Сама Божа Матір і сказала, що на цьому місці потрібно побудувати присвячений Їй храм і відродити зруйновану обитель. Богородиця також вказала йому місце, де він знайде потрібні для будівництва гроші. Дійсно, в тому місці він виявив скарб. Натхненний благословенням Пресвятої Діви Марії, він отримав необхідний дозвіл від османської влади на будівництво церкви та келій навколо неї. Коли храм на честь Успіння Божої Матері був побудований, святий прийняв чернечий постриг. Потім його висвятили на ієродиякона, потім – на ієромонаха і поставили настоятелем новоствореного монастиря “на узвишші”, який на початку XX століття став іменуватися Іпсенійським.

Вів суворе подвижницьке життя. Вечорами йшов до розташованої неподалік від монастиря печери і молився там, а вдень сповідував людей, котрі приходили до нього. Його слава поширилася по всьому острову, і багато хто йшов до нього, щоб отримати прощення гріхів і почути духовну настанову. Часто він сам відвідував навколишні села, сповідував, наставляв в істинній вірі та благочесті. Бог нагородив його даром зцілення і вигнання нечистих духів. Преподобний лікував хворих, подаючи їм і духовну допомогу, закликав християн твердо стояти у вірі своїх батьків та жити за словом Божим. З особливою наполегливістю застерігав жінок-християнок від плотських стосунків і шлюбів з іновірцями.

Серед прижиттєвих чудес святого особливо відомий випадок його переходу через річку, що вийшла із берегів. Преподобний Мелетій, котрий повертався вночі із Лардоса до своєї обителі, перехрестив води річки і перейшов ними як суходолом. При цьому шлях його висвітлювався якимось небесним світлом, яке рухалося перед святим.

Діяльність святого дратувала турків, які робили спроби його вбити, але Господь зберігав Свого угодника. Мусульмани написали про нього наклепницький донос митрополиту Родоському, намагаючись виставити святого батьком незаконнонародженої дитини. Преподобний Мелетій був викликаний до владики і, будучи в похилому віці, помер під час дізнання біля ніг митрополита. Сталося це в першій половині XIX століття.

Святі мощі старця довели його невинність незабаром після його смерті. Після того як митрополит Родосій велів звершити поховання тіла при кафедральному соборі Введення в храм Пресвятої Богородиці, гроб преподобного було відкрито, причому мощі випромінювали пахощі, що свідчили про святість. Християни острова Родос від самого початку шанували старця Мелетія як святого. Частину його мощей було роздано в різні місця, частину – залишено в монастирі Іпсені. За молитвами святого відбувається багато чудес і зцілень.

27 листопада 2013 року Священний Синод Константинопольської Православної Церкви причислив преподобного Мелетія Іпсенійського до лику святих.

Знайшли помилку