Березень,  Житія святих

Преподобний Малх Сирійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 26-й день

Преподобний Малх був єдиним сином хлібороба, який жив неподалік від Антіохії Сирійської. Після досягнення повноліття батьки стали примушувати його одружитися, але Малх таємно пішов з рідної домівки і прийняв чернечий постриг в одному з монастирів, де проходив послух протягом багатьох років. Дізнавшись про смерть свого батька, він вирішив відвідати овдовілу матір. Ігумен обителі не благословив намір ченця, проте Малх не послухався і, приєднавшись до групи подорожніх, попрямував у рідні місця. Дорогою на них напали сарацини, усіх узяли в полон і зробили рабами. Господар Малха примусив його одружитися з однією з рабинь. Святий Малх за взаємною згодою з дружиною зберіг обітницю дівства.

Зі своєю духовною дружиною він утік із полону. Господар переслідував їх, але втікачі сховалися в печері, що виявилася лігвом левиці. Левиця не зачепила втікачів, але розтерзала переслідувачів. Святий Малх, виконуючи прохання дружини, відправив її в жіночий монастир, а сам повернувся у свою обитель. Ігумена він уже не застав живим. Ніколи більше преподобний Малх не залишав стін обителі. Він часто розповідав для науки ченцям про свої поневіряння, що сталися від непослуху. До кінця свого життя преподобний Малх смиренно подвизався в монастирі, де мирно помер (IV).