...
Житія святих,  Вересень

Преподобний Макарій Жабинський, Бєлевський чудотворець

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 22-й день / місяця вересня на 22-й день — Собор Тульських святих

Преподобний Макарій Жабинський, Бєлевській чудотворець, народився у 1539 році. У юному віці він прийняв постриг з ім’ям Онуфрій і в 1585 році заснував Жабинську Введенську пустинь поблизу річки Оки, недалеко від міста Бєлев. У 1615 році пустинь була повністю спустошена польськими військами під начальством Лісовського. Повернувшись на попелище, преподобний почав відновлювати монастир. Він знову зібрав братію, і замість дерев’яного був побудований кам’яний храм на честь Введення у храмПресвятої Богородиці, з дзвіницею над входом. Преподобний проводив життя в суворих чернечих подвигах, терплячи мороз, спеку, голод і спрагу, як про це записано було в монастирському синодику. Часто він віддалявся в лісову гущавину, де наодинці молився Богові. Одного разу, коли преподобний ішов лісовою стежиною, він почув слабкий стогін. Він озирнувся довкола і побачив поляка, який притулився до стовбура смереки і в знемозі напівлежав. Поряд валялася його шабля. Він відстав від свого загону і заблукав у лісі. Ледве чутним голосом ворог, котрий, можливо, був грабіжником обителі, просив пити. Любов і співчуття взяли верх у преподобному. З молитвою до Господа він ударив палицею об землю, з якої забило прохолодне джерело, і напоїв вмираючого. Коли відновлений монастир зміцнів у зовнішньому і внутрішньому житті, святий Онуфрій залишив спільномонастирське життя і, доручивши братію надійному керівництву одного зі своїх учнів, прийняв схиму з ім’ям Макарій. Місцем свого усамітнення він вибрав верхів’я протоки Жабинки — “криницю Жабинець”, що бере свій початок від гирла протоки і знаходиться поблизу берега річки Оки.

Схимницькі подвиги преподобного Макарія були приховані не лише від світу, а й від братії, яка любила його. Він помер на 84-му році у 1623 році, на світанку, коли заспівали півні, і був похоронений 22 січня, у день пам’яті апостола Тимофія, навпроти воріт обителі, поблизу місця, де згодом була побудована церква його імені.

У Іконописному Оригіналі зберігся опис зовнішності преподобного останніх років життя: він був сивим, з невеликою бородою, поверх чернечих риз носив схиму. Шанування преподобного Макарія встановилося в кінці XVII — початку XVIII століття. Були написані його ікони; за переказами, мощі його спочивали відкрито, але вже у 1721 році їх приховали під спуд. У XVIII ст. обитель запустіла. Пам’ять про подвиги і чудеса преподобного Макарія настільки забулася, що, коли у 1816 році під час спорудження Миколаївської церкви були знайдені нетлінні мощі засновника обителі, після нього почали служити соборну панахиду. Відновлення пам’яті преподобного Макарія Бєлевського пов’язане з ім’ям ігумена Іони, котрий народився в день пам’яті преподобного Макарія, 22 січня, і почав свій чернечий шлях в Оптиній пустині неподалік від Жабинської обителі. З 1875 року ігумен Іона став настоятелем Жабинської пустині. Його прохання про відновлення пам’яті преподобного Макарія Жабинського було підкріплене клопотанням бєлевських жителів, які через століття зберегли віру в святість угодника. 22 січня 1888 року після довгої перерви здійснилося урочисте вшанування пам’яті преподобного Макарія Жабинського. У 1889 році над місцем поховання святого був закладений храм його імені. Ігумен Іона, який жив у той час на спочинку в пустелі і діяльно брав участь в будівництві, вирішив разом з підрядником робіт відкрити святі мощі преподобного Макарія. Коли все було готове до виконання самочинного задуму, преподобний з’явився обом учасникам в сонному видінні і суворо попередив їх, щоб вони не осмілювалися на не свої справи, бо інакше будуть покарані. Пам’ять про це явлення благоговійно зберігалася серед ченців обителі. Преподобному була складена служба. Пам’ять преподобного Макарія Жабинського шанується, крім 22 січня, ще і 22 вересня.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь, глас 4:

От мирска́го жития́ изше́д/ в ти́хое приста́нище жи́зни и́ноческия, преподо́бне Мака́рие, вшел еси́,/ в не́йже до́бре подвиза́вся,/ ду́шу твою́ доброде́тельми превысо́кими обогати́л еси́,/ и яви́лся еси́ добр па́стырь и учи́тель и́ноческому собо́ру,/ ему́же и оби́тель возгради́л еси́,/ та́же в безмо́лвие вшед и богови́дения сподо́бився,/ ко Го́споду преста́вился еси́,/ И́же да́ром чуде́с тя обогати́./ Его́же ны́не моли́,// да спасе́т ве́рою и любо́вию почита́ющих святу́ю па́мять твою́.

Кондак, глас 8:

Житие́ чи́стое, терпе́ние, кро́тость и любо́вь нелицеме́рну,/ воздержа́ние соверше́нное, умиле́ние боже́ственное,/ ве́ру же и наде́жду и́стинну и милосе́рдие стяжа́в,/ равноа́нгельно, Мака́рие, на земли́ пожи́л еси́/ и на Небеси́ Бо́гови с ли́ки безпло́тных предстои́ши./ С ни́миже, свя́те, моли́ся, мир Це́ркви дарова́ти// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Молитва

О, свяще́нная главо́! Вели́кий чудотво́рче, преподо́бне о́тче наш Мака́рие, преблаже́нне и пресла́вне, Ду́ха Свята́го исполне́ние! По́стников похвало́, мона́шествующих сла́во, пусты́ни Жабы́нския возгради́телю и украси́телю, те́плый о нас, гре́шных, моли́твенниче! Ны́не со а́нгельскими во́инствы предстоя́й у Престо́ла всех Царя́ сла́вы, Го́спода, и наслажда́яйся све́та Единосу́щныя Тро́ицы, и с Го́рними си́лами воспева́яй Трисвяту́ю песнь, я́ко дерзнове́ние име́яй, моли́ся Всеми́лостивому Влады́це спасти́ вся ве́рующия во и́мя Его́, испроси́ мир и тишину́ Святы́м Це́рквам низпосла́ти, ве́ре Правосла́вней укрепле́ние, проти́вныя язы́ки, бра́ни хотя́щия, ви́димыя и неви́димыя враги́ низложи́ти, гра́ды, ве́си и оби́тели на́ши утверди́ти, мир весь умири́ти. Моли́ Ми́лостиваго Бо́га, да твои́м благоприя́тным хода́тайством вся правосла́вныя христиа́ны изба́вит Он от гла́да, губи́тельства, тру́са, пото́па, огня́, меча́, от наше́ствия иноплеме́нник и междоусо́бныя бра́ни, ста́рыя да подкрепи́т, ю́ныя да наста́вит, нему́дрых умудри́т, боля́щия исцели́т, плене́нныя и ю́зники свободи́т, сиро́т заступи́т, младе́нцы воспита́ет и вся лю́ди сохрани́т от бед и напа́стей, и от нападе́ния вра́жия, и смертоно́сныя я́звы, внеза́пныя сме́рти и от вся́каго зла. Днесь же с ве́рою приходя́щих рабо́в твои́х, со стра́хом и любо́вию припа́дающих к честны́м моще́м твои́м и о́браз подо́бия твоего́ любе́зно целу́ющих, я́ко те́плый нам засту́пниче, сохрани́, в ско́рбных обстоя́ниих на́ших предста́ни, душе́вных и теле́сных страсте́й свободи́, в день Стра́шнаго суда́ шу́ияго стоя́ния изба́ви и с десны́ми овца́ми моли́твами твои́ми ста́ти сподо́би и слы́шати блаже́нный о́ный глас Влады́ки, Христа́ Бо́га на́шего: «Прииди́те, благослове́ннии Отца́ Моего́, насле́дуйте угото́ванное вам Ца́рство от сложе́ния ми́ра». Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м и со Пресвяты́м, и Благи́м, и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку