Березень,  Житія святих

Преподобний Іпатій, ігумен Руфіанський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 31-й день

Святий Іпатій народився у Фрігії (Мала Азія) в сім’ї адвоката і здобув гарну освіту. Одного разу, коли йому було вісімнадцять років, батько покарав його, після чого юнак покинув дім і пішов у Фракію (Балкани). Там він деякий час пас худобу, а потім оселився у пресвітера, який навчив його співу псалмів. Незабаром обранець Божий прийняв постриг в одному з монастирів.

Борючись проти спокуси плоті, святий подвижник провів п’ятдесят днів у суворому пості, а потім, із благословення настоятеля обителі, випив під час вечірні в присутності братії вино з хлібом і зцілився від пристрасті.

У пошуках нового місця для подвигів преподобний Іпатій оселився з двома іншими ченцями в покинутій Руфіанській обителі поблизу Халкідона (Мала Азія). Монастир було відновлено і незабаром навколо святого подвижника зібралося багато ченців, обитель знову стала духовно процвітати.

У віці сорока років преподобний Іпатій був обраний ігуменом і протягом сорока років керував обителлю. Багато ченців, наслідуючи свого наставника, досягли високої духовної досконалості. За своє суворе подвижницьке життя і самовіддану любов до ближніх святий Іпатій отримав від Господа дар чудотворення і зцілень. За його святими молитвами множився хліб в обителі і зцілювалося багато біснуватих, сліпих, зсохлих і кровоточивих, які приходили в монастир.

Преподобний Іпатій помер близько 446 року, у віці вісімдесяти років. Напередодні смерті він передбачив прийдешні біди: спустошливий град, землетрус і напад Атілли на Фракію.