...
Преподобний Ієронім Блаженний, Стридонський p1c67n5dtgunm1eaenih1jsjjn33

Преподобний Ієронім Блаженний, Стридонський

Блаженний Ієронім Стридонський народився в християнській родині в місті Стридоні (Далмація і Паннонія). Для завершення освіти батьки послали його до Риму, де він вивчав світські науки. На початку свого життя в столиці юнак захопився мирською метушнею, але незабаром у ньому дозріло рішення докорінно змінити своє життя. Коли юнакові було близько 20 років, він прийняв Святе Хрещення. Після цього він відвідав Галію. Тут у святого Ієроніма прокинулося бажання цілком присвятити себе Богу і прийняти чернецтво.

Близько 372 року блаженний Ієронім повернувся в рідне місто, але батьків у живих уже не застав. На нього лягли турботи про виховання молодших сестри і брата Павлініана. Постриг довелося на деякий час відкласти. Блаженний Ієронім став ревно вивчати Святе Письмо.

Влаштувавши домашні справи, він поїхав на Схід і близько 5 років прожив в одному сирійському монастирі, поєднуючи роботу над Святим Письмом із суворими аскетичними подвигами. Крім того, святий Ієронім досконало вивчив єврейську та халдейську мови. У цей період почалося його листування з численними особами з найрізноманітніших питань. Збереглося до 120 листів, безперечно написаних блаженним Ієронімом. У цей час в Антіохії відбувалися розбіжності між прихильниками єпископів Мелетія, Павліна та Віталія. Суперечки досягли й обителі, де трудився блаженний Ієронім. Внаслідок незгод йому довелося покинути обитель і піти в Антіохію. Тут єпископ Павлін посвятив його в сан пресвітера. Потім блаженний Ієронім відвідав Константинополь, розмовляв зі святителями Григорієм Богословом і Григорієм Нісським, а 381 року вирушив до Риму. У Римі він продовжував учені праці. Святий папа Дамас I (366-384), який також займався вивченням Святого Письма, наблизив його до себе. Але через викриття блаженним Ієронімом звичаїв сучасного йому римського християнського суспільства утворилася ціла партія недоброзичливців блаженного. Після трирічного перебування в Римі блаженний Ієронім змушений був назавжди покинути це місто. Разом зі своїм братом Павлініаном і друзями блаженний Ієронім відвідав Святу Землю, ченців Нітрійської пустелі, а 386 року оселився в печері у Вифлеємі, поблизу від печери Різдва Христового, і почав сповнене суворих подвигів життя.

Це був період розквіту його творчої діяльності. Видатний учений свого часу, блаженний Ієронім залишив Церкві багату письмову спадщину: твори догматико-полемічні, морально-аскетичні, праці з тлумачення Святого Письма, праці історичні. Але головним його подвигом був зроблений заново переклад латинською мовою книг Нового і Старого Завіту. Цей переклад під назвою Вульгати увійшов у загальний вжиток у Західній Церкві.

Блаженний Ієронім із глибоким сумом пережив падіння улюбленого ним міста Риму, завойованого готами 410 року. А 411 року блаженного спіткало нове випробування – набіг диких бедуїнів-арабів. Лише милістю Божою громада старого подвижника була врятована від повного розорення. Своє життя він закінчив у тій же Вифлеємській печері. Датою смерті блаженного Ієроніма вважається 420 рік. Мощі його було перенесено з Вифлеєма до Риму.

Тропарь блаженному Иерониму Стридонскому, глас 3

Вели́ка име́ет тя предста́теля, Богому́дре,/ правосла́вных собра́ние,/ я́коже у́бо преподо́бных еси́ собесе́дник/ и Боже́ственныя прему́дрости соприча́стник,/ та́ко, пречу́дне Иерони́ме,/ Христу́ Бо́гу моли́ся// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак блаженному Иерониму Стридонскому, глас 8

В преподо́бных преподо́бнейшаго и в блаже́нных блаже́ннейшаго учи́теля,/ пе́сньми восхва́лим Иерони́ма достохва́льнаго,/ ве́рных наста́вника и засту́пника, любо́вию тому́ зову́ще:// ра́дуйся, о́тче Богому́дре.

Тропaрь, глaсъ G:

Вели1ка и3мёетъ тS предстaтелz, бGомyдре, правослaвныхъ собрaніе, ћкоже u4бw прпdбныхъ є3си2 собесёдникъ и3 бжcтвенныz премyдрости сопричaстникъ, тaкw, пречyдне їерwнЂме, хрcтY бGу моли1сz даровaти нaмъ вeлію млcть.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной воев0дэ:

Въ прпdбныхъ прпdбнэйшаго и3 въ бл7жeнныхъ бл7жeннэйшаго ўчи1телz, пёсньми восхвaлимъ їерwнЂма достохвaльнаго, вёрныхъ настaвника и3 застyпника, люб0вію томY зовyще: рaдуйсz, џтче бGомyдре.