Преподобний Григорій, іконописець Печерський, в Ближніх печерах p1aq6u8gopeks1hum1cjkcnd1e5d3
Житія святих,  Серпень

Преподобний Григорій, іконописець Печерський, в Ближніх печерах

Місяця серпня на 8-й день

Преподобний Григорій, іконописець Печерський, був однодумцем преподобного Аліпія Печерського (пам’ять 17 серпня). У “Сказанні про святих іконописців” йдеться про те, що він написав багато чудотворних ікон, які знаходяться в Руській землі. У 9-й пісні канону служби Собору Києво-Печерських преподобних, що спочивають у Ближніх печерах (пам’ять 28 вересня), преподобний Григорій називається візантійським – можливо, він був серед іконописців, які прибули з Константинополя до Києва для прикрашання Великої церкви монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородиці.

Тропaрь, глaсъ и7:

Зрaки и3з8oбразyz с™hхъ на дщи1цахъ, си1хъ бlгодэ‰ніz спёшнw, ћкw и3скyсенъ худ0жникъ, всехвaльне григ0ріе, написовaлъ є3си2 на скрижaлэхъ твоегw2 сeрдца и3 сегw2 рaди, ѓки џбразъ бlголёпнэ ўкрaшенъ, сщ7eнства бlгодaтію, ѓки злaтомъ, њбложи1лсz є3си2 t хrтA бGа и3 сп7са дyшъ нaшихъ.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Хrт0вою люб0вію ўzзви1въ дyшу, прпdбне џтче нaшъ григ0ріе, въ пещeрнэмъ мрaцэ свётъ сп7сeніz њбрёлъ є3си2, и3 ћкw чaдо и3збрaнное вели1кихъ nтцє1въ печeрскихъ ґнтHніа и3 fеод0сіа, вкyпэ съ ни1ми nби1тель рaйскую ўнаслёдовалъ є3си2, tнyдуже призирaй вhну на nби1тель земнyю, въ нeйже подвизaлсz є3си2, и3 моли1сz њ чтyщихъ пaмzть твою2, да зовeмъ ти2: рaдуйсz, григ0ріе, мlтвенниче њ душaхъ нaшихъ.