Житія святих,  Січень

Преподобний Геннадій Костромський, Любимоградський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 23-й день / травня на 23-й день – Собор Ростово-Ярославських святих / липня на 1-й день – Собор Білоруських святих (перехідне)

Преподобний Геннадій Костромський (в миру Григорій) народився наприкінці XV або на самому початку XVI століття в місті Могильові в сім’ї багатих російсько-литовських бояр. З юних років він вирізнявся благочестям, любив відвідувати церкву і суворо дотримувався постів, за що друзі кепкували з нього. Бажаючи присвятити своє життя Богу, Григорій таємно залишив рідну домівку і в одязі бідняка вирушив до Росії. Там він відвідав Москву і Новгород, але не знайшов монастиря за своїм духом. Тоді Григорій вирушив на річку Свір до преподобного Олександра. Святий Олександр Свірський направив його у Вологодські ліси до преподобного Корнилія Комельського, який і постриг Григорія в чернечий чин з ім’ям Геннадій. Через деякий час подвижники Корнилій і Геннадій віддалилися на Сурське озеро, поблизу річки Костроми, і заснували там пустинь із двома храмами. Ця пустинь згодом стала відомою як Геннадіїв монастир. Ставши ігуменом обителі, преподобний Геннадій не послаблював чернечих подвигів: пік просфори і хліб, рубав і носив дрова, копав із братією ставки. Він постійно носив вериги. Преподобний Геннадій був іконописцем і прикрашав написаними ним іконами храми своєї пустині.

За своє благочестиве життя святий Геннадій сподобився від Бога дарів прозорливості та зцілень. Так, перебуваючи в Москві, він передбачив дочці боярина Романа Захар’їна, Анастасії Романівні, що вона стане царицею. Дійсно, вона потім вийшла заміж за царя Івана Грозного. Сам цар Іван Грозний упросив преподобного стати хрещеним батьком його дочки. Преподобний Геннадій зцілив від смертельної хвороби вологодського єпископа Кіпріана.

Святий угодник Божий відійшов до Господа 1565 року. У 1644 році були знайдені його нетлінні мощі.

Преподобний Геннадій написав “Настанови духовного старця новоначальному ченцеві” і “Духовний заповіт”.

Тропарь преподобному Геннадию, Костромскому и Любимоградскому чудотворцу, глас 4

Я́ко пустыннолюби́вая го́рлица,/ от су́етнаго и многомяте́жнаго ми́ра в пусты́ню удали́вся,/ чистото́ю и гове́нием, моли́твами и тружде́нием/ просла́вил еси́ Бо́га в душе́ и телеси́ свое́м./ И та́ко благоче́стно пожи́в,/ яви́лся еси́, преподо́бне Генна́дие, пусты́ни Любимогра́дския украше́ние,/ и́ноком честна́го жития́ о́браз/ и те́плый моли́твенник за всех,// притека́ющих к тебе́ с ве́рою.

Кондак преподобному Геннадию, Костромскому и Любимоградскому чудотворцу, глас 3

Моли́твою и посто́м, тружде́нием и терпе́нием/ умертви́вый вся́кое пло́ти мудрова́ние,/ чистоты́ сосу́д благоле́пен,/ Боже́ственных даро́в и чуде́с прича́стник,/ и́ноком же до́блий наста́вник был еси́,/ сподвиза́яся блаже́нному Корни́лию, о́тче Богому́дре./ Сего́ ра́ди вопие́м:/ моли́ся ко Го́споду,// да моли́твами твои́ми да́рует мир и спасе́ние душа́м на́шим.