Житія святих,  Січень

Преподобний Фостирій

Місяця січня на 5-й день

Св. Фостирій, ім’я якого означає “світило”, спочатку просяяв, подібно до світильника, на Сході, а потім осяяв світлом своїх чеснот землі Заходу. Він вів відлюдницьке життя на високій горі. Тут, відриваючись від землі і звільняючись від усього матеріального постом і умертвінням плоті, він безперестанку підносив чисті молитви до Господа. Так прп. Фостирій очистив образ Божий у собі самому і став обителлю Святого Духа. Божественною благодаттю він здійснив безліч зцілень для тих, хто приходив із вірою. Як до нового Іллі (1Царів. 19:6), до нього щодня злітав посланий Богом Ангел і приносив рівно стільки хліба, скільки потрібно було святому й усім відвідувачам, які прийшли до нього.

Відмовившись від мирських турбот, прп. Фостирій міг постійно перебувати в молитві, ні на що не відволікаючись. Але коли, підкоряючись Божественній волі, він зібрав кількох учнів і очолив громаду, Господь позбавив його цієї чудесної допомоги і залишивши братії добувати їжу власною працею. Тоді прп. Фостирій наставив учнів, як уникати неробства і ділити час між працею і молитвою.

Згодом поширені єресі знову стали причиною лиха Святої Церкви. Фостирій був покликаний на Собор, де словами і чудесами довів істинність православного вчення і таким чином навернув численних єретиків. Деякі з них прийняли чернечий постриг. І після кончини прп. Фостирія чудеса продовжували відбуватися, свідчачи про славу Божу через Його святого.