Преподобний Ферапонт Монзенський, Галицький p1b3u5nl5t1pc21sqisogbqu1tb03
Житія святих,  Грудень

Преподобний Ферапонт Монзенський, Галицький

Місяця грудня на 12-й день / травня на 27-й день

Про походження та ранні роки його життя відомостей не збереглося. Почав він свої подвиги в Москві (ймовірно, що юродствував, наслідуючи блаженного Василія Московського), потім перейшов у Костромський Воздвиженський монастир, де, прийнявши чернечий постриг, прожив 13 років. Ще за життя святий прославився чудотвореннями.

Одного разу преподобний Ферапонт з’явився уві сні двом ченцям Павло-Обнорського монастиря, Пафнуцію та Андріану, і наказав заснувати обитель на березі річки Монзи (біля Солігалича). Уникаючи слави людської, преподобний пішов з Воздвиженського монастиря і деякий час жив пустельником. Коли монастир на річці Монзе був збудований старцем Андріаном, преподобний прославив його двома чудесами: з’явившись уві сні рибалці з Солігаліча та ковалю з Буя, у яких хворіли сини, він передбачив, що їхні діти зціляться в нововлаштованому Благовіщенському монастирі. І, дійсно, привезені до монастиря, обидва юнаки зцілилися.

Через деякий час преподобний Ферапонт сам прийшов до Благовіщенської обителі та просив ігумена, старця Андріана, стати його духовним отцем. Під час сповіді Андріан був приголомшений душевною чистотою преподобного, силою його віри. Два роки перебування преподобного Ферапонта у Монзенському монастирі були часом великої смирення, лагідності та аскетичних подвигів. Благовіщенський монастир був завжди дорогий преподобному: він чудово сприяв його влаштуванню та перенесенню на нове місце, захищав від недоброзичливців, чудово вишукував засоби для його утримання.

Передбачивши день своєї кончини, святий попрощався з братією і мирно спочив 12 грудня 1597 р. Перед смертю він дуже просив, щоб йому вже померлому дали Богоявленської святої води. Виконуючи волю покійного, йому дали святої води, і він проковтнув її. У літописі монастиря описані численні зцілення, що відбувалися біля труни преподобного. Якось святий врятував судна від загибелі при проходженні через пороги на річці Костромі, прямо навпроти Благовіщенського монастиря, причому деякі бачили гарного старця, який сідав на корму кожного струга і кермував у небезпечному місці. Також, явившись уві сні ігумену монастиря, преподобний передбачив голод 1601 року і наказав запасти більше хліба.

Через 20 років після смерті преподобного були знайдені його нетлінні мощі, причому навіть ризи були цілими.

Тропарь преподобному Ферапонту Монзенскому, глас 8

Любо́вию Христо́вою, богому́дре, просвети́вся,/ доброде́тельми Васи́лию блаже́нному подража́л еси́,/ вся́кое же наслажде́ние плотско́е возненави́дев/ и в пусты́ню всели́вся,/ та́мо вельми́ подвиза́лся еси́ в пе́нии, во бде́нии и в поще́нии./ Те́мже и Христо́с да́ром чуде́с обогати́ тя./ Помина́й у́бо нас, чту́щих пресве́тлую па́мять твою́,/ преподо́бне о́тче Ферапо́нте,// и моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Ферапонту Монзенскому, глас 8

Возложи́в себе́ Бо́гу от ю́ности, преподо́бне,/ Того́ па́че всех возлюби́в,/ и Тому́ от всея́ души́ любо́вию после́довал еси́,/ тле́нная и кра́сная ми́ра нивочто́же вмени́в,/ в пусты́ню всели́вся,/ в не́йже до́бре подвиза́лся еси́ проти́ву неви́димых враго́в ко́зней/ и, я́ко светоза́рное со́лнце, в конце́х Га́лическия земли́ возсия́л еси́,/ отону́дуже, веселя́ся, прише́л еси́ к Небе́сным оби́телем,/ и ны́не со а́нгелы Влады́чню престо́лу предстоя́,/ помина́й нас, чту́щих па́мять твою́, да зове́м ти:// ра́дуйся, Ферапо́нте о́тче наш.