Житія святих,  Грудень

Преподобний Феофіл Омуцький

Місяця грудня на 29-й день

Невідомі за походженням преподобні Феофіл та Яків кілька часу трудилися на острові Коневці, разом із преподобним Арсенієм Коневським (пам’ять 12/25 червня), і, можливо, там вони розпочали свої чернечі праці.

Потім у 1395 чи 1396 роках обидва подвижники залишили Коневець і перейшли на річку Омуч. Тут, в окрузі Демянського кладовища, за 65 верст від міста Порхова вони заснували пустинь на честь Успіння Божої Матері. Засновником обителі вважався преподобний Феофіл, судячи з того, що вона називалася Феофіловою пустинню, тоді як преподобний Яків її облаштував. Преставилися преподобні на початку XV століття, близько 1412 року. День кончини преподобного Якова невідомий, преподобний Феофіл преставився 29 грудня. Святкування преподобним місцеве. Святі мощі угодників Божих спочивають під спудом, у храмі Успіння Божої Матері, з 1764 року парафіяльному.