...
Преподобний Феофіл та Іоанн Feofil i Ioann copy
Житія святих,  Вересень

Преподобний Феофіл та Іоанн

Місяця вересня на 28-й день – собор преподобних в Ближніх Печерах/ місяця грудня на 29-й день

Подробиці житія преподобного Феофіла не збереглися. Дійшли лише деякі відомості, пов’язані з житієм преподобного Марка гробокопача і преподобного Іоанна, з яким вони і почивають в одній раці.

У великому Печерському монастирі жили духовні брати, з юності пов’язані сердечною любов’ю, що мали однодумність і однакові прагнення. Вони благали блаженного Марка, щоб приготував їм спільне місце, де потім поховали б обох, коли звелить Господь. І через деякий час старший брат Феофіл відлучився по якійсь справі. Молодший, захворівши, преставився і був похований в приготованому місці. А через кілька днів повернувся Феофіл.

Дізнавшись про співбрата, сильно зажурився. Взявши з собою декого з братії, з’явився в печеру, бажаючи побачити покійного: де і в якому становищі був похований? Виявивши, що той був похований на місці вище, розгнівався і сильно нарікав Марку: «Чому ти поклав його тут?! Я адже старше за нього, а ти відвів для нього моє місце!» І печерник, будучи чоловіком смиренним, вклонився йому, кажучи: «Прости мене, брат: згрішив перед тобою». Потім звернувся до покійного: «Брате! Піднімись і дай місце живому співбратові, а сам лягай на одрі нижче». І зараз, по слову блаженного, покійний встав перед тими усіма, що прийшли, і ліг на нижнє місце. І всі побачили страшне диво, повне жаху. І брат, який нарікав і гнівався на блаженного за поховання співбрата, упав Марку в ноги, сказавши йому: «Отче Марку! Я згрішив, піднявши співбрата з одра. Я благаю тебе: вели, щоб він ліг на колишнє місце!»

Але блаженний мовив йому: «Господь припинив ворожнечу між нами, і дав відповідь на твоє ремствування, щоб не гнівався вічно, зберігаючи на мене образу. І навіть бездушне тіло являє справжню любов до тебе, визнаючи твоє старшинство. Я хотів, щоб ти, не виходячи звідси, успадкував своє старшинство і був би покладений тут вже нині, але ти не готовий до кінця. Іди печися про свою душу: тебе принесуть сюди через кілька днів. Одному тільки Богові під силу підняти спочилого, а я лише грішна людина. Але цей покійний, зніяковівши, що ти ображений і докоряєш мені, не стерпів від тебе подібного, залишивши тобі половину вашого спільного місця. Бог має силу воздвигнути покійного, а я не можу підняти і потім сказати: «Ляж на одрі вище!» Сам проречи йому своє прохання: може, послухається тебе, як і раніше?»

Почувши таке, Феофіл, глибоко вражений страшними Марковими словами, не знав, чи дійде до монастиря, і думав: «Тут упаду і миттєво помру». Потім, прийшовши в свою келію, став невтішно ридати. І все роздав, аж до останньої сорочки, залишивши лише свиту, як мантію, і готувався до смертної години. Ніхто не зумів втішити його серед гіркого плачу, не зміг переконати, щоб покуштував приємної їжі. Він щодня говорив: «Не знаю, чи доживу до вечора». А вночі повторював зі сльозами: «Що робити? Чи побачу я світанок? Адже багато хто, прокидаючись вранці, не дочекався вечора, або, лягаючи, не вставав зі свого одра. А я ж уже отримав звістку від блаженного, що скоро настане моя кончина». І зі сльозами молився Богу, просячи часу на покаяння. І ось, перебуваючи у помірності і молячись, і ридаючи у всякий час, і чекаючи приходу дня, коли розлучиться з тілом, він так виснажився плоттю, що можна було перерахувати суглоби. Багато хто намагався втішити його, але він ридав ще більше. І від довгого плачу осліпли його очі. І в кожен день свого життя він перебував у великій здержливості, догоджаючи Богу добрими подвигами.

Коли блаженний Марк дізнався про час свого відходу до Бога, то покликав Феофіла і мовив йому: «Брате! Я засмутив тебе на багато років. Прости мене! Вже йду з цього світу. Молися за мене! І якщо я знайду спасіння, не забуду тебе в молитвах, щоб Господь сподобив нас зустрітися там і перебувати разом з отцями Антонієм і Феодосієм». І Феофіл з плачем сказав йому: «Отче Марку! Навіщо покидаєш мене? Або візьми мене з собою, або даруй мені прозріння». А Марк відповідав йому: «Брате, не перебувай у скорботі: ти осліп тілесними очима заради Бога, зате духовними ти прозрів для Його осягнення. Брате, я виявився винуватцем твого осліплення: пророкуючи тобі кончину, хотів принести користь твоїй душі і привести до смирення твій розум, який загордився, бо сказано: “…Жертва Богу дух сокрушений; серця сокрушеного і смиренного ти не відкидаєш, Боже.”» (Пс. 50:19).

Тоді Феофіл прорік: «Знаю, отче: за мої гріхи, впавши, я помер би перед тобою в печері, коли піднімався померлий. Але Господь по твоїм святим молитвам дарував мені життя. Нині прошу того, щоб спочити з тобою або прозріти». Але Марк відповів: «Тобі не варто розглядати нинішній тимчасовий світ. Проси в Господа, щоб там споглядати Його славу. І не бажай кончини: вона настане, навіть якщо не чекаєш. Але ось тобі знак твого відходу: за три дні прозрієш, і потім відійдеш до Господа, і тоді побачиш світло безкінечне і славу невимовну». Вимовивши це, блаженний Марк преставився до Господа і був покладений в печері, де сам викопав могилу.

А Феофіл, носячи в серці біль розлуки з наставником, став множити ридання, проливаючи потоки сліз, які росли і росли. Коли вставав на молитву, і з’являлися сльози, то, маючи сосуд, ставив його і плакав над ним, і за довгі роки наповнив його сльозами, бо жив, чекаючи передбаченого блаженним. Нарешті, відчувши близькість відходу до Бога, він старанно молився Йому, щоб прийняв пролиті перед Ним сльози. І зараз же дехто прекрасний, з’явившись до нього, запитав його: «Невже ти думаєш, ніби сльози марні?» Взявши сосуд, ще більше зазначеного, повний пахощів, що як благовонне миро, продовжив: «Тут теж знаходяться твої сльози. Ти пролив їх в сердечній молитві до Бога і витер рукою, або хусткою, або одягом. Частина впала з очей твоїх прямо на землю. І наш Творець повелів мені зібрати все в даний сосуд і зберегти, а нині послав, щоб ти зрозумів радість: ти з торжеством відійдеш до Нього! Адже Він говорив: «Блаженні засмучені, бо вони будуть утішені» (Мф. 5:4).

Коли той, що промовив це, зник, то блаженний, покликавши ігумена, розповів йому про явлення і вітання ангела, показав йому обидва сосуди, повні сліз, і заповів вилити на своє тіло той з них, який пахнув прекрасніше пахощів. А через три дні він преставився. Його гідно поклали в печері біля Марка Печерника і помазали з ангельського сосуда, через що вся печера наповнилася ароматами. На нього вилили слізний сосуд, щоб посіявший сльози пожинав радість від свого подвигу.

Мощі святого Марка, Феофіла і його співбрата  Іоанна спочивають в Ближніх печерах. У 1594 році німецький посол Е. Лясота писав: «Між іншими, яких я бачив, лежать там св. Денис (думаю, що св. Діонісій), св. Олексій і св. Марк… Крім того, лежать там в кам’яній труні два товариша; вони, як кажуть, ще за життя свого умовилися лежати разом в одній труні, один праворуч, інший ліворуч; але сталося, що один з них на деякий час поїхав кудись і, повернувшись додому, дізнався, що вже три роки минуло, як його товариш помер; він йде до гроба, і коли побачив, що покійник покладений в гробі не по ту руку, з якої повинен лежати за умовою, то сказав йому, щоб той посунувся на своє місце, а йому поступився б зайнятим місцем; небіжчик після цих слів негайно посунувся, а той живий ліг до нього і незабаром помер, і залишився тут лежати мертвим біля нього».

У спогадах архідиякона Павла Алеппського про лаврські печери (1653-1655) теж зустрічаємо уривок, подібний до історії святих Феофіла і Іоанна: «Один… подвизаючись перед Богом в цій печері, провів там все життя, помер і був похований в могилі. У нього був брат, пустельник Святої Гори.

Цей брат прийшов відвідати брата, і, знайшовши його мертвим, оселився в його печері і пробув там до кончини. Тіло його хотіли покласти разом з братом, але могила виявилася тісною; тоді брат, який помер кілька років до того, повернувся, щоб дати місце братові, і досі залишився з піднятими колінами, на подив глядачів і во славу Божу».

Визначення місця, де спочивали в 1638 році мощі святих Феофіла і Іоанна, пов’язане з низкою труднощів. На карті цього часу окремо згадується «св. отець Феофіл чудотворець». Цілком можливо, однак, що саме він зазначений на карті 1661 року як «Феофіл чудотворець» в іншому куточку печер, але окремо від святих Феофіла і Іоанна, а на картах 1703 року і XIX ст. як «Феофіл затвірник» знову на новому місці.

Знайшли помилку