...
Преподобний Аркадій Новоторзький, Вяземський p1aqoo1vgue17o285m51edk1uk24
Житія святих,  Грудень

Преподобний Аркадій Новоторзький, Вяземський

Місяця грудня на 13-й день / серпня на 14-й день

Преподобний Аркадій Вяземський і Новоторзький походив із міста Вязьми від простих благочестивих батьків, які з дитинства навчили його молитві та послуху. Кроткий, проникливий, добрий і цнотливий юнак вибрав своїм подвигом юродство Христа заради. Він харчувався милостиною, спав де доведеться – у лісі, на церковній паперті. Блаженна безтурботність і близькість до природи надавали образу молодого Аркадія особливої одухотвореності і відчуженості від життєвої суєти. У церкві, заглибившись у молитву, святий Аркадій часто плакав сльозами розчулення та духовної радості. Його поради були точні, передбачення збувалися, викриття наполягали. Досвідчений наставник, преподобний Єфрем, Новоторзький чудотворець (пам’ять 28 січня), допомагав юному подвижнику уникати духовних небезпек у проходженні важкого та рідкісного на той час подвигу юродства. Після того, як вязьмичі стали свідками кількох чудес, скоєних за молитвами блаженного Аркадія, він, уникаючи людської слави, пішов у верхів’я річки Тверці. Тут преподобний Аркадій розділив праці свого духовного наставника преподобного Єфрема Новоторзького, беручи участь разом з ним у підставі храму та обителі на честь святих благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба († 1015; перше перенесення святих мощей – 1072; загальна пам’ять).

Вступивши до нововлаштованого монастиря, преподобний Аркадій прийняв чернецтво і взяв на себе подвиг повного послуху духовному отцю – преподобному Єфрему. Преподобний Аркадій ніколи не пропускав літургії і був до заутрені першим разом зі своїм наставником. Після преставлення преподобного Єфрема (28 січня 1053) преподобний Аркадій продовжував подвизатися за завітами свого старця, перебуваючи в молитві, пості та мовчанні. Через кілька років (за деякими даними, 13 грудня 1077) він також мирно відійшов до Господа. У 1594 році в одній із церков міста Вязьми був влаштований боковий вівтар в ім’я преподобного Аркадія. Спільне святкування преподобним Аркадію та Єфрему Новоторзькому було встановлено за митрополита Діонісії у 1584–1587 роках. Мощі преподобного Аркадія, уславлені чудовими зціленнями, були знайдені 11 липня (раніше цього дня відбувалася пам’ять) 1677 року в кам’яному склепі Борисоглібського собору міста Торжка. 14 серпня 1798 року їх поклали під спудом, у кам’яному труні, який раніше служив місцем упокоювання преподобному Єфрему. У 1841 році на лівій стороні Борисоглібського соборного храму був влаштований боковий вівтар на честь преподобного Аркадія. Урочисте святкування 300-річчя від часу здобуття святих мощей преподобного Аркадія відбулося у місті Торжку у 1977 році.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Аркадию Новоторжскому, Вяземскому, глас 4

От духо́внаго наста́вника, отца́ преподо́бнаго Ефре́ма, наставля́емь,/ послуша́ния до́брый рачи́телю, о́тче Арка́дие,/ от мирска́го мяте́жа удали́лся еси́/ и, и́нок быв изря́дный,/ до́брым по́двигом ревну́яй,/ от Христа́ Бо́га прия́л еси́ вене́ц сла́вы Небе́сныя;/ и ны́не, вку́пе с преподо́бным отце́м Ефре́мом у Престо́ла Вы́шняго предстоя́,/ о нас моли́ся, изба́витися нам от всех бед и скорбе́й// и спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Аркадию Новоторжскому, Вяземскому, глас 2

К глубина́м Боже́ственнаго ра́зума впери́в ум свой,/ в Небе́сныя оби́тели восте́кл еси́,/ и равноа́нгельно житие́, о́тче Арка́дие, на земли́ пожи́л еси́,/ и во всем повину́лся еси́ духо́вному своему́ настоя́телю и наста́внику,/ преподо́бному отцу́ Ефре́му,/ и ны́не, вку́пе предстоя́ще у Престо́ла Влады́ки Христа́,// моли́ся непреста́нно о всех нас.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку