Преподобний Антоній Чорноєзерський 62287019754f2538703197
Житія святих,  Січень

Преподобний Антоній Чорноєзерський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 17-й день / липня на 1-й день (Собор Новгородських святих)

Імовірно, в XVI столітті, св. Антоній († 1598) прийшов на берег одного з Чорних озер у Новгородських володіннях (за 40 верст на північний схід від м. Череповця) і побудував там храм. Так було засновано Богородице-Різдвяний Чорноєзерський монастир.

Преподобний помер 1598 року у своїй пустині, його мощі перебували під спудом за правим криласом дерев’яної церкви на честь Різдва Богородиці, побудованої 1839 року на місці стародавньої каплиці над гробом святого (зберігся фундамент церкви).

День пам’яті прп. Антонія Чорноєзерського – 30 січня, заради тезоіменитства з прп. Антонієм Великим. Час місцевої канонізації невідомий, існування шанування підтверджено включенням імені преподобного до Собору Новгородських святих, встановленого близько 1875 року, тоді ж було складено службу Собору, в якій Антонію Чорноєзерському присвячено 4-й тропар 7-ї пісні канону утрені. У 1841 році його ім’я було включено також до Собору Вологодських святих – у службі Собору воно згадується в славнику на “Господи воззвах”.

У Воскресенському соборі Череповця зберігся образ прп. Антонія Чорноєзерського 1840-х років, на ньому святий зображений на тлі лісу і Чорних озер на повний зріст, із сувоєм у лівій руці, права рука благословляє. У зібранні Череповецького музею знаходиться образок (6×7 см) прп. Антонія Чорноєзерського початку XX століття.