Преподобний Акакій , єпископ Мелітинський Akakiy Melitynskyy
Житія святих,  Квітень

Преподобний Акакій , єпископ Мелітинський

Місяця квітня на 17-й день.

Преподобний Акакій, єпископ Мелітинський, народився в благочестивій сім’ї у вірменському місті Мелітина. Батьки його довго були бездітними і, молячись про дитину, обіцяли присвятити її Богові. Тому отрока Акакія віддали Мелітинському єпископу Отрию на служіння Церкві. Святитель Отрій був твердим поборником Православ’я. Коли виникла єресь Македонія, святитель Отрій на II Вселенському Соборі (381) обстоював православне вчення про Святого Духа як Третю Особу Святої Єдиносущної і Нероздільної Трійці.

Святитель із любов’ю виховував Акакія, поставив його на читця, а потім висвятив у сан диякона і на священика. Святий Акакій віддано служив Церкві. Він навчав дорослих і дітей Священного Писання, православного сповідання християнської віри.

Серед його учнів був такий світильник Церкви, як преподобний Євфимій Великий († 473; пам’ять 20 січня).

Після смерті святителя Отрія за загальною згодою на єпископський престол Мелітіни був зведений святий Акакій. Він мудро керував своєю єпархією. Твердою вірою, смиренням і подвигами святитель здобув дар чудотворення. Одного разу, коли в посушливе літо святитель звершував Божественну літургію у відкритому полі, вино у Святій Чаші було розчинено раптовим дощем, що раптово пройшов і напоїв всю землю. За його молитвою гірська річка, що розлилася під час повені, не пішла далі каменя, покладеного ним на березі. На одному з островів річки Азар святитель, незважаючи на опір язичників, влаштував храм на честь Пресвятої Богородиці. Будівельники храму через недбальство або через злий умисел неміцно побудували склепіння. Під час літургії склепіння прогнулося і готове було впасти. Народ у страху кинувся з храму. Але святитель зупинив тих, хто біг, вигуком: “Господь Захисник живота мого, кого злякаюся?” (Пс. 26:1). Звід зупинився і ніби повис у повітрі. Лише коли скінчилося Богослужіння і святитель останнім вийшов із храму, склепіння звалилося, не заподіявши нікому шкоди. Після цього храм був відбудований знову.

Святитель Акакій був учасником III Вселенського Собору (431) і відстоював православне сповідування двох єств (Божественного і людського) Спасителя і Його безнасінного Різдва від Пресвятої Діви Богородиці. Святитель Акакій з миром відійшов до Господа близько 435 року.