Житія святих,  Вересень

Преподобномучениця Олександра (Червякова), схимонахиня

Місяця вересня на 30-й день

Преподобномучениця Олександра (в миру Марія Черв’якова) народилася 1873 року в місті Курську в сім’ї економа Дворянського зібрання. Відомостей про те, в якому монастирі подвизалася Марія і де прийняла чернечий постриг, до нас не дійшло. На початку двадцятих років, коли її монастир, найімовірніше, був розорений, вона прийняла постриг у схиму з ім’ям Олександра. До цього часу схимонахиню Олександру вже шанували як благочестиву і прозорливу старицю. Всі останні роки свого життя вона була тяжко хвора, майже осліпла, але всі хвороби і скорботи переносила смиренно. Її довготерпіння і покірливе прийняття хреста Христового служили для вірян прикладом істинно християнського життя. У московський будинок, де вона оселилася, за порадою і з проханням помолитися приходили ченці, священики московських храмів, безліч мирян. Іногородні писали їй листи, ставили запитання, просили благословення і молитов. У неї в квартирі знаходили притулок священнослужителі, які поверталися із заслання, постійно жили послушниці. Там утворювалася невелика чернеча громада і проводилася літургія.

Схимонахиню Олександру заарештували 26 серпня 1937 року, її ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. Один із чергових свідків, священик, даючи свідчення співробітнику НКВС про схимонахиню Олександру, сказав: “У присутності своїх шанувальників блаженна Олександра висловлювала і терористичні настрої”. Схимонахиню Олександру обвинуватили в тому, що “була активною учасницею контрреволюційної церковно-монархічної групи. У контрреволюційних цілях видавала себе за блаженну, проводила масове приймання вірян… Висловлювала терористичні та фашистські настрої, своїх шанувальників схиляла до прийняття таємного чернецтва. У неї на квартирі відбувалися таємні богослужіння і таємні постриги в чернецтво”.

8 жовтня трійка НКВС засудила схимонахиню Олександру до розстрілу. Схимонахиню Олександру (Черв’якову) було розстріляно на полігоні Бутове під Москвою 13 жовтня 1937 року, вона була похована в безвісній спільній могилі.

Зарахована до лику святих новомучеників і сповідників Руських 7 травня 2003 року постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку