Преподобномучениця Матрона Макандина Matrona Makandyna
Березень,  Житія святих

Преподобномучениця Матрона Макандина

Місяця лютого на 1-й день.

Народилася свята преподобномучениця Матрона, в миру Матрона Олексіївна Макандіна, 1889 року в селі Костянтинове Олександрівського повіту Володимирської губернії в сім’ї селянина. У 1910 році поступила послушницею в московський Олексіївський монастир. Після закриття обителі вона разом з іншими насельницями закритих безбожною владою монастирів, жила на квартирі, зберігаючи чернечий статут. 28 грудня 1930 року послушницю Матрону заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці. На допитах говорила, що спочатку ставилася до радянської влади байдуже, але потім почала ставитися негативно, тому що ця влада “закриває монастирі і не дає служити Богу”, а стара влада була кращою. 8 лютого 1931 року преподобномучениця Матрона була засуджена до трьох років заслання до Архангельської області, відбувала заслання в місті Пінега. Після закінчення заслання, 1934 року повернулася на батьківщину в село Костянтинове. 26 лютого 1938 року послушниця Матрона знову була заарештована за звинуваченням у “систематичній контрреволюційній агітації та активній пропаганді”. Винною вона себе не визнала. 8 березня 1938 року трійка НКВС у Московській області засудила її до розстрілу за “розпускання контрреволюційних чуток про швидке падіння Радянської влади”.

Мученицьку кончину послушниця Матрона прийняла 14 березня 1938 року на Бутовському полігоні під Москвою разом зі своєю сестрою інокинею Анною.

На засіданні Священного Синоду  Православної Церкви від 21 серпня 2007 р. ухвалено рішення зарахувати преподобномученицю Матрону до лику новомучеників і сповідників Руських.

Тропарь преподобномученице Матроне Макандиной, глас 4

Христа́ Господа́ ве́рная учени́це,/ Це́ркве Росси́йския избра́нная а́гнице,/ преподо́бная страстоте́рпице Матро́но,/ ле́гкое и́го и я́звы Его́ любо́вию нося́щи,/ ле́ствицею муче́ний/ к Не́му, я́ко Небе́сному Жениху́, востекла́ еси́,/ Его́же моли́ сохрани́ти в благоче́стии лю́ди Росси́йския// и спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 4:

Яко крини багряновиднии,/ посреде терний безбожия/ в земнем Отечестве вашем процвели есте,/ преподобномученицы Анно и Матроно честныя,/ подвиги воздержания страданием украсившя,/ востекли есте к Небесному Жениху Христу,/ Иже увенча вы красотою славы нетленныя.

Молитва

О, всехвальныя преподобномученицы Анно и Матроно, кроткия Христовы агницы, обители Алексиевския цвети благоуханнии! Сестры единокровныя по плоти сущя, сестры духовныя бысте, во едину же обитель иноческую притекшя, любовию Христу последовасте и, благое иго заповедей Его терпеливо подъемшя, язвы же Его преподобне носящя, во дни гонений на Церковь Русскую мужественне во исповедании Православныя веры пребысте и, житие монашеское подвигом мученничества увенчавшя, в чертог Небеснаго Жениха водвористеся.

Темже молим вас, мученицы славныя: испросите у Всещедраго Бога Церкви нашей в мире и единомыслии пребывати, земному Отечеству вашему во благоденствии сохранитися; женам, подвиг иночества восприимшим, в добродетелех монашеских добре подвизатися.

Молитеся о святей обители Алексиевстей и о всех с верою и любовию к вам притекающих. Научите ны, святыя преподобномученицы, во смирении и любви неленостно Господу служити, духом горяще, в молитве пребывати и за вся Творца благодарити. Испросите нам время на покаяние и твердость во исповедании Православныя веры, да молитвами вашими сподобимся прославляти Имя Пресвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.