Преподобномученики Мгарські: Амвросій ігумен, Аркадій, Іоанникій, Іона, Іосиф, Никанор, Афанасій, Феофан, Серапіон, Никострат ієромонахи, Іуліан ієродиякон, Іоанникій, Герман, Назарій, Парфеній, Патапій і Доримедонт 6 e62c57f2 s
Житія святих,  Липень

Преподобномученики Мгарські: Амвросій ігумен, Аркадій, Іоанникій, Іона, Іосиф, Никанор, Афанасій, Феофан, Серапіон, Никострат ієромонахи, Іуліан ієродиякон, Іоанникій, Герман, Назарій, Парфеній, Патапій і Доримедонт

Місяця липня на 24-й день

В кінці червня 1919 року в монастир прибув більшовицький Антоновський полк, монахи були вигнані, а приміщення зайняті червоноармійцями. Братії монастиря довелося тулитися по сараях. Місця для солдатів було досить, але вони, мабуть, заради блюзнірства, зайняли також і теплу церкву, що знаходиться під одним дахом з архієрейськими покоями, де влаштовували оргії, приводили жінок, ходили в шапках і курили. Крім того, у вівтарі більшовики зламали шафу, звідки викрали шовкові і вовняні підризники. З ікони Божої Матері були зірвані фіранки і срібний вінець, який, як потім передавали, кощунники надягали на коня. В церкви розмістилося понад 500 осіб. За тиждень до приходу Добровольчої армії більшовики пішли з монастиря, залишивши в теплому храмі розруху і осквернені ікони, але ніяких репресій по відношенню до братії тоді вони не вжили..
Першого серпня 1919 року в монастир прийшов невеличкий загін Добровольчої армії, але під тиском переважаючих сил противника на наступний день відступив, і більшовики знову увійшли в монастир. Відразу ж після вступу в обитель вони стали грабувати і бешкетувати, відняли у ченців усі наявні запаси продовольства і худобу.
5 серпня, напередодні престольного свята, близько четвертої години пополудні, перед початком всеношної, в фаетоні приїхали кілька більшовиків і розпорядилися зібрати всіх ченців в огорожі Мгарського монастиря, нібито для перепису, за їхніми словами, на предмет зарахування на свій котел, так як все монастирське майно перейшло в їх розпорядження. Не підозрюючи нічого лихого, монахи стали збиратися в зазначеному місці. Коли прийшов настоятель ігумен Амвросій і 24 ченця, більшовики оголосили, що вони заарештовані за те, що нібито зустрічали добровольців і допомагали їм переправитися через річку Сулу біля монастиря. Заарештованим наказали принести з лісу дрова і скласти їх на площі. Спочатку ченці не зрозуміли, для чого було зроблено це розпорядження, але через деякий час, коли кожен з них приніс по дві оберемки дров, один з більшовиків, які супроводжували ченців, сказав: «Досить, вистачить з них для кожного», з чого братія зробила висновок, що їх хочуть спалити. Але з невідомих причин після переговорів між собою червоноармійці змінили наміри: вони стали поспішати, зажадали запрягти дві пари волів у вози, навантажити їх житом і пшеницею і, відібравши всі ключі, погнали арештованих ченців під конвоєм до Лубен. Всі, що розпоряджалися більшовики, за винятком одного, були у військовій формі.
Спочатку заарештованих ченців привели до військового комісаріату, де протримали близько двох годин в окремій кімнаті. Настоятеля монастиря ігумена Амвросія повели в кабінет комісара Бакая, де він пробув понад годину. Мабуть, в кабінеті був і голова виконкому Пузин. З кабінету ігумен вийшов дуже сумним і почав про щось тихо говорити з батьком ключарем.
Близько дванадцятої години ночі за наказом комісара Бакая заарештованих ченців привели під конвоєм на вокзал, де протримали близько двох годин, після чого погнали швидким кроком по Пирятинській дорозі. Їх супроводжували сім червоноармійців – два верхових і п’ять піших. Куди і навіщо вели братію Мгарського монастиря, більшовики нікому не говорили. Але з розмов між солдатами ставало ясно, що червоні відступають до Лазорок і, ймовірно, змусять ченців там працювати.
Коли ченці пройшли п’ять верст і зупинилися біля економії Климової, в семи верстах від Лубен, їх наздогнав і зупинив загін кавалерії. Почувся голос гладко поголеної людини середнього зросту, років 25-ти, одягненого в сіру тужурку. Це був комісар Бакай. Він скомандував розділити ченців на три партії по вісім чоловік. У першій партії виявився ігумен Амвросій. Він став благати комісара пощадити братію. Але до нього впритул підійшов Бакай і, промовивши крізь зуби: «Досить вам морочити людей», вистрілив в нього впритул з револьвера. Ігумен впав на землю, і в той же момент по команді Бакая: «Виконавча команда, шикуйсь!» – солдати дали залп по решті семи монахам.
У цій групі перебував ієромонах Іларіон. Куля пройшла крізь нього, і він впав разом з іншими, але через деякий час прийшов до тями і поповзом добрався до канави при дорозі. Почувши, що наближається другий загін, він сховався в кущах, що ростуть над канавою. Звідти він бачив, як більшовики цього загону добивали пострілами ще стогнавших ченців і грабували їх одяг. Тих, хто залишився бранців повели далі, і коли пройшли близько однієї версти, то відділили ще вісім чоловік і також дали по ним залп.
Згодом ієродиякон Ісакій дав наступні показання: «Стріляли вони по монахам майже в упор. Перебував я в другій партії і після залпу впав, прикинувшись вбитим. Після того з мене зняли чоботи і пішли далі, прийнявши мене за убитого ». Ієродиякон Євсевій говорив: «З нашої групи було вбито п’ять осіб, а решта врятувалися, впавши на землю і прикинувшись вбитими <…>. Стріляли вони в нас кроках в чотирьох, не більше ».
Чернець Християн показав на слідстві: «Знаходився я в третій групі. Коли зробили в нас залп, я впав на землю і прикинувся вбитим. Перед відходом вони хотіли зняти чоботи, але, знайшовши їх поганими, залишили. Я не був зовсім поранений ». В останній групі з восьми чоловік був дивом врятований ієромонах Феофіл. Він свідчив: «Нас також провели близько однієї версти, а потім зупинили, відвели в канаву і справили в нас залп з гвинтівок на відстані п’яти кроків від нас. Коли після першого залпу ми попадали на землю, то вони зробили кілька пострілів по лежачих і, не перевіряючи, хто убитий, спішно пішли далі. З третьої групи, в якій перебував і я, залишилися в живих, крім мене, ієродиякон Ніфонт, ієродиякон Євсевій і монах Християн <…>. Коли вони розстрілювали, було дуже темно <…>. Розстріляні тоді були такі ченці: 1) ігумен Амвросій, 2) ієромонахи Аркадій, 3) Іоанникій, 4) Іона, 5) Йосип, 6) Никанор, 7) Афанасій, 8) Феофан, 9) Серапіон, 10) Нікострат, 11) ієродиякон Юліан, 12) монахи Іоанникій, 13) Герман, 14) Назарій, 15) Парфеній, 16) Патап, 17) Доримедонт ».
У зв’язку з тим, що сталося було складено протокол огляду.
«1919 року вересня 22 дні судовий слідчий Лубенського окружного суду по найважливіших справах в присутності понятих, що нижче підписалися здійснював огляд теплої церкви в Мгарському чоловічому монастирі з метою з’ясування, які ушкодження були проведені більшовиками, при чому виявилося наступне: тепла церква поміщається під одним дахом з архієрейськими покоями, на площі, поблизу собору. Усередині церкви є такі пошкодження: 1) Північні ворота, що знаходяться в лівій половині іконостасу, зірвані з петель і стоять притуленими до іконостасу; 2) в іконі Божої Матері, що міститься в лівій половині іконостасу, на шиї Божої Матері є слід від удару багнетом; 3) в іконі св. Афанасія, що міститься в правій бічній двері іконостасу, є біля ока слід від удару багнетом; 4) в кіоті перед правим криласом з ікони Благовіщення Божої Матері зірваний віночок. На цьому протокол огляду закінчено ».
У той же день судовим слідчим у найважливіших справах на підставі обстежень Лубенського повітового лікаря Георгія Івановича Омельченко був складений «Протокол судово-медичного огляду» всіх поранених, але не добитих під час розстрілу ченців Мгарського монастиря. Ієромонаху Іларіону була нанесена вогнепальна рана «в область правої половини грудей, причому куля від вхідного отвору в другому міжреберному проміжку спереду пройшла через праву легеню на виходi поблизу нижнього кута правої лопатки. Рана ця, як проникаюча в грудну порожнину, повинна бути віднесена до розряду тяжких ран ». Ієродиякона Модесту куля потрапила в обличчя, зруйнувавши перегородку носа. Також були оглянуті і інші ченці.
Через поспіх карателів і завдяки темної ночі вціліли: ієромонах Іларіон, 67 років, ієродиякон Ісакій (в миру Іван Паценко), 61 рік, ієромонах Митрофан, ієромонах Феофіл (у миру Федір Михайлов), 52 роки, ієродиякон Ніфонт, 51 рік, ієродиякон Євсевій (в миру Євфимій Юрченко), 42 роки, чернець Християн (в миру Мирон Сидоренко), 49 років, і ієродиякон Модест (в миру Матфей Дудка), 44 роки.
Дізнання про розстріл 5 серпня ченців Мгарського монастиря справив наглядач державної варти по Лубенської волості Василь Микитович Пономаренко, допитавши, що залишилися в живих ченців Іларіона, Ісаакія, Модеста і Нифонта, про що 30 вересня 1919 року доповів судовому слідчому по найважливіших справах Лубенського окружного суду. «За їх словами, – писав в звіті Пономаренко, – під час розстрілу було так темно, що абсолютно неможливо було розрізнити людини. Крім того, вони висловили припущення, що більшовиків могли налаштувати проти ченців, що проживали в монастирі біженець і вчителька, які вороже ставилися до монахів і не раз говорили, що всіх їх давно слід було перевішати ». Ієродиякон Ісакій, один з чудо врятуваних під час розстрілу, говорив, що особистості більшовиків, що піддав їх арешту, йому невідомі, але він впізнав тих, хто проживали деякий час в монастирі біженця Григорія Чека, писаря з села Мгарі, і комуністку Ксенію Костянтинівну, жительку Лубен, що служила , як з’ясувалося, начальницею комуністичних шкіл, які відносилися до монахів і взагалі до православної релігії вороже, а «5 серпня, – засвідчив отець Ісакій, – біженець [Григорій Чек] зустрів на балконі готелю ієромонаха і наніс йому побої палкою, причому, кричав, що всіх ченців потрібно вішати ».
Для подальшого розслідування Лубенський окружний суд звернувся до Полтавського архієрея з проханням «вирити тіла розстріляних більшовиками 17 ченців для проведення над ними судово-медичного розтину. Але єпископ Алексій 23 жовтня 1919 року відкинув цю пропозицію: «Не знаходжу можливим турбувати прах мучеників розкриттям їх з могил».

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Ще в розробці

Тропaрь, глaсъ №:

Возвели1чилъ є3си2, хрcте2цр7ю2, с0нмъ прпdбномч7никwвъ новоzвлeнныхъ, въ житіи2 своeмъ тебе2 возвели1чившихъ, и3 дaже до смeрти вёру соблю1дшихъ, и4хже мlтвами, млcтиве гдcи, nби1тель мгaрскую и3 зeмлю полтaвскую невреди1мы сохрани2, лю1демъ всBмъ во правослaвіи крёпкое стоsніе дaруй, и3 и3злeй на ны2 бог†тыz тво‰ млcти.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Взбрaннагw воев0ды д0бльственніи в0ини, цр7ю2 нбcному д0брэ послужи1вшіи и3 вёру дaже до смeрти сохрaншіи, прпdбномч7ницы nби1тели мгaрскіz, восхвалsемъ вaсъ, люб0вію зовyще: рaдуйтесz, страстотє1рпцы прпdбніи, цр7кве правослaвныz свётлое ўкрашeніе.

Ще в розробці

Знайшли помилку