...
Преподобномученик Іосиф (Гаврилов) Iosif Gavrilov
Житія святих,  Січень

Преподобномученик Іосиф (Гаврилов)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 14-й день / 22-й день (Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської) / жовтня на 4-й день (Собор Казанських святих)

Преподобномученик Іосиф (у миру Гаврилов Іван Іларіонович) народився в 1888 році в благочестивій селянській родині. Іван поступив послушником до Раїфської обителі Казанської єпархії. Проходив послух у гостиниці і на бджільнику, а 1910 року був призваний на військову службу і служив бібліотекарем Офіцерського зібрання. Повернувшись у монастир на 2-3 місяці, знову був призваний на війну, вже кашоваром. 1917 року Іван повернувся до обителі, але призивався в робочий батальйон із розвантаження вагонів. З 1919 року до самого арешту вже більше не залишав монастиря.

4 січня 1920 року його постригли в чернецтво з ім’ям Іосиф і через кілька місяців висвятили в сан ієродиякона. У червні 1928 року Раїфську пустині закрили, але ченці при храмі організували парафію, настоятелем якої було обрано отця Іосифа.

27 січня 1930 року, в день преподобних отців, у Синаї та Раїфі вбитих, у парафіяльну церкву на престольне свято зібралися колишні насельники монастиря, різні ченці та благочестиві миряни. Служили останню Божественну літургію в червоних облаченнях. Одразу після молебню всіх у храмі заарештували й відправили до Казані. Заарештовані проходили у груповій справі “Раїфських ченців”. Проти них було висунуто три звинувачення: в агітації проти заходів радянської влади, в убивстві семи червоноармійців у 1918 році і приховуванні монастирського майна.

Отець Іосиф не приховував свого негативного ставлення до радянської влади: “… радянська ж влада не виконує волю Бога, а тому – не Божа влада, а сатанинська. Вона закриває храми, глумиться над святими іконами, навчає дітей безбожництва тощо, тобто виконує сатанинську волю…” – і винним себе не визнав. Він був засуджений до розстрілу і страчений 7 квітня 1930 року.

Причислений до лику святих новомучеників і сповідників Руських 11 березня 2020 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.