Преподобномученик Варлаам (Похилюк), ієромонах 622088ddc256d806541352
Житія святих,  Січень

Преподобномученик Варлаам (Похилюк), ієромонах

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 14-й день / 22-й день (Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської) / жовтня на 4-й день (Собор Казанських святих)

Преподобномученик Варлаам (в миру Похилюк Віктор Семенович) народився 1870 року в селі Парпурівці Вінницького повіту Подільської губернії. Походив із селянської сім’ї, закінчив церковноприходську школу. У листопаді 1900 року зарахований до числа послушників кишинівського архієрейського дому, 19 листопада того ж року єпископом Кишинівським і Хотинським Яковом (П’ятницьким) пострижений у чернецтво з ім’ям на честь Варлаама, мученика Антіохійського. 16 серпня 1904 року висвячений на ієродиякона. 23 вересня того ж року переведений у ярославський архієрейський дім, 26 квітня 1907 року зарахований до братії симбірського архієрейського дому, з 2 червня виконував обов’язки скарбника. 18 травня 1907 року висвячений на ієромонаха. 16 грудня 1910 року зарахований до братії казанського архієрейського дому, 31 січня 1911 року призначений економом.

У 1912 року на власне прохання зарахований до братії Раїфського на честь Грузинської ікони Божої Матері чоловічого монастиря, служив у приписаному до монастиря храмі в селі Васильєво, з січня по жовтень 1917 року — у селі Помари, потім повернувся в Раїфський монастир. У 1922 році став одним із 25 ченців і 18 послушників, котрі підписали постанову братії про невизнання живоцерковників. Після закриття Раїфського монастиря Варлаам 1928 року був заарештований, через 4 дні звільнений, за рішенням селянського сходу увійшов до кліру парафіяльної церкви, що діяла в закритій обителі. У січні 1930 року ГПУ спланувало акцію з арешту ченців, які мешкали поблизу закритого Раїфського монастиря і впливали на настрої селян, котрі протестували проти закриття монастиря і колективізації. Ченців, серед них і Варлаама, заарештували після богослужіння 27 січня 1930 року, у день престольного свята – преподобних отців, у Синаї та Раїфі вбитих, і перепровадили до казанської в’язниці ОДПУ. Ченцям висунули обвинувачення у “звірячому вбивстві червоноармійців у 1918 р.” (тоді відбулася розправа місцевих селян над червоноармійцями, які напали на Раїфський монастир, у якій насельники монастиря не брали участі), в “антирадянській агітації проти заходів, що проводяться урядом… в галузі перебудови сільського господарства”, а також у тому, що “з корисливою метою утримали монастирське майно”. Варлаам винним себе не визнав. Розстріляний разом із 4 ієромонахами, 1 послушником і 2 мирянами за вироком трійки ДПУ Татарської АССР від 20 лютого 1930 року.

Прославлений для місцевого шанування 6 квітня 1997 року, загальноцерковно — ювілейним Архієрейським Собором РПЦ 2000 року.