Преподобномученик Сергій Крестников, послушник p18imbgcnm1kvvhpntvi1qvd124v3
Житія святих,  Квітень

Преподобномученик Сергій Крестников, послушник

Місяця квітня на 12-й день

Преподобномученик Сергій (Сергій Олександрович Крестников) народився 1 липня 1893 року в місті Москві. Закінчивши школу, він 1905 року вступив до Московського Покровського монастиря і до 1915 року співав тут у хорі. Потім протягом двох років співав у хорах московських церков і, зробивши за цей час свій остаточний вибір, надійшов у 1918 році послушником у Троїце-Сергієву Лавру; тут він прожив до закриття обителі в 1922 році. Після цього він співав у хорі П’ятницької церкви в Сергієвому Посаді, а 1928 року став служити псаломщиком у храмі на Кукуївському кладовищі, де був похований старець Зосимової пустелі ієросхимонах Алексій (Соловйов). Тут послушник Сергій був і псаломщиком, і сторожем, і головою церковної ради.

У 1935 році співробітники НКВС заарештували колишніх насельників Лаври, які жили в квартирах Посада, і священників, які служили в міських храмах. 21 жовтня 1935 року послушника Сергія заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. Почалися допити свідків і обвинувачених. Деякі обвинувачені та свідки показали, ніби Сергій Хрестников говорив, що церковнослужителів замучили податками, що радянська влада “поставила своїм завданням ліквідувати всі православні церкви в Росії, тому ми бачимо на кожному кроці руйнування церков проти бажання вірян; роблять це євреї, які сидять при владі”.
Слідчий запитав послушника Сергія, які бесіди велися серед ченців, на що той відповів, що бесіди ведуть на релігійно-духовні теми: одні вважають, що вже настали часи антихриста, і з цієї причини посилюються гоніння й переслідування за релігійні переконання; але він вважає інакше – що всі переживають нині час приходу антихриста.
– Як ви реагували на закриття церков? – запитав його слідчий.
– Радянська влада закриває церкви без згоди віруючих і робить це неправильно, а також ні за що висилає духовенство, позбавляючи його нормального життя.
– Ви висловлювали невдоволення радянською владою оточуючим вас особам?
– Я радянською владою незадоволений, тому що вона силоміць, без згоди вірян закриває церкви, нізащо висилає духовенство і вірян.
– Чи визнаєте ви себе винним у пред’явленому вам обвинуваченні?
– Я налаштований антирадянськи, тому що радянська влада організувала гоніння на релігію, висилає ні за що віруючих, без згоди віруючих закриває церкви, – повторив послушник.
На цьому допити було закінчено, і 5 січня 1936 року закінчилося і саме слідство. Послушника Сергія обвинуватили в тому, що нібито він “був учасником контрреволюційного угруповання, серед оточуючих поширював контрреволюційні неправдиві чутки про нібито проведене гоніння на вірян у СРСР, у контрреволюційних цілях прославляв могилу “старця Олексія”, розпускав неправдиві чутки “про чудесні зцілення на могилі старця”, читав і поширював контрреволюційну антисемітську літературу”.
8 січня 1936 року Особлива Нарада при НКВС засудила послушника Сергія до п’яти років виправно-трудових таборів, і його відправили до Ухтпечлагу до міста Чиб’ю. В ув’язненні він опинився в той час, коли знову здійнялася хвиля гонінь на Російську Православну Церкву, яка цього разу не оминула і тих, хто вже перебував у таборах і в’язницях, і 21 січня 1938 року послушника Сергія знову заарештували за звинуваченням в антирадянській агітації та ув’язнили у слідчий ізолятор в Чіб’ю.
– Чи визнаєте себе винним у пред’явленому вам обвинуваченні? – запитав його слідчий.
– Винним себе не визнаю. Я говорив ув’язненим, що в таборі жити важко. Більше показати нічого не можу.
15 березня 1938 року трійка НКВС засудила послушника Сергія до розстрілу. Послушника Сергія Крестнікова було розстріляно 25 квітня 1938 року, його поховали в загальній безвісній могилі.