Преподобномученик Михаїл (Жук), ієромонах p1appqts8fgqv16kjjtmgf7vhb3
Житія святих,  Серпень

Преподобномученик Михаїл (Жук), ієромонах

Місяця серпня на 4-й день

Преподобномученик Михаїл – в миру Михайло Григорович Жук – народився 1872 року в селі Монастирок Равва-Руського повіту Львівської губернії (на той час Австро-Угорщина, нині Україна, Львівська область, Жовківський район), походив із селянської родини. У 1887 році він закінчив гімназію. Відомо, що навіть після її закінчення майбутній преподобномученик усе життя продовжував працювати над своєю освітою, читав книжки наукового та релігійного змісту.
Проживаючи в селі Смоліне, Михайло з 16 років служив псаломщиком у храмі, займався селянською працею. Одружився, але рано овдовів. Під час Першої світової війни Львівські землі були зайняті російськими військами. У 1915 році серед біженців Михайло Жук потрапив до Росії і тоді ж став жителем Мордовського краю, оселившись спочатку в місті Краснослобідську, а потім переїхавши в село Аксел Темниковського повіту Тамбовської губернії.
Серцем уже давно схиляючись до життя чернечого, Михайло Григорович подає прохання архієрею визначити його в якийсь монастир і 1924 року стає послушником Спасо-Преображенського монастиря, що розташовувався в Краснослобідському повіті Пензенської губернії. У 1926 році послушника Михайла висвячують у сан ієромонаха. Після закриття монастиря він служить на парафіях у низці сіл Мордовії: Сівінь, Нове Сіндрове, Нове Дівоче, Старе Зубарєве.
Перший раз отця Михайла заарештували 1930 року за те, що він “залишив у церкві на ніч вогонь”. Другий арешт відбувся в лютому 1932 року. Відпустили в березні без будь-яких пояснень. Третій і останній арешт відбувся в червні 1937 року. Було висунуто звинувачення: “учасник систематичних зборів групи служителів релігійного культу, на яких опрацьовували методи агітації серед вірян проти радянської влади, всіляко робили спроби до дискредитації вождів компартії”. Винним себе отець Михаїл не визнав, від віри своєї не зрікався.
11 липня 1937 року трійка при НКВС Мордовської АРСР засудила ієромонаха Михаїла (Жука) до вищої міри покарання – розстрілу. Вирок було виконано, і отець Михаїл прийняв мученицьку кончину 17 серпня 1937 року.
Преподобномученика Михаїла було зараховано до лику святих на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви 2000 року.