Житія святих,  Грудень

Преподобномученик Макарій (Смирнов), ієромонах

Місяця грудня на 16-й день

Преподобномученик Макарій (у світі Михайло Юхимович Смирнов) народився 1 квітня 1877 року в селі Мелехово Санкт-Петербурзької губернії в сім’ї селян Євфимія та Анни. Батьки разом із сином часто відвідували монастирі, тож у нього зрештою дозріло бажання залишити світ і оселитися в монастирі. Він закінчив Духовну семінарію, прийняв чернечий постриг з ім’ям Макарій та священичий сан, але в якому році це сталося, нам невідомо. Монастир, де він трудився, проіснував до 1928 року. Після його закриття о. Макарій служив священиком у храмі, але в 1933 році влада обклала його непомірними податками і за їх несплату засудили до одного року ув’язнення до виправно-трудового табору.

Вийшовши з табору, ієромонах Макарій став служити у храмі в селі Червона Поляна, куди він приїхав улітку 1937 року, незадовго до останнього арешту та мученицької кончини.

«Дежурні свідки», секретар сільради та голова сільської кооперації були допитані 19 грудня 1937 року. Вони показали, що священик звернувся до парафіян з проханням про допомогу, сказавши: «Допоможіть мені задавила радянська влада податками, вимагаючи від мене виплатити тисячу рублів. Якщо я не сплачую, то мене посадять». Ще його звинувачували в тому, що він говорив віруючим, що церкву віддавати не треба, вона їм потрібна. Свідки показали, що коли у вересні 1937 року влада все ж таки закрила храм, священик клопотав, щоб люди збирали підписи, перешкоджаючи остаточному його закриттю.

Того ж дня о. Макарія було заарештовано і ув’язнено в Бежецьку. Відразу почалися допити.
27 грудня Трійка НКВС засудила о. Макарію до розстрілу. Ієромонаха Макарія розстріляли через день, 29 грудня 1937 року.

Зарахований до святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.