Житія святих,  Грудень

Преподобномученик Косма (Магда)

Місяця грудня на 2-й день

Преподобномученик Косма (в миру Магда Павло Степанович) народився 1904 року в селі Шушвалівка Кременчуцького повіту Полтавської губернії в селянській родині. Закінчив в Іркутську паламарське і промислове училища, працював учителем, 1920 року він виїхав до Москви, працював конторщиком. Вступив до Московського педагогічного інституту, але духовні устремління пересилили – Павло вступив до московського Високопетровського монастиря. 1926 року послушника Павла мобілізували до Червоної армії, він служив у кавалерійському полку в Тамбові, за рік повернувся назад в обитель, де прийняв чернецтво з ім’ям Косма. Через деякий час його висвятили на ієродиякона, але 1929 року монастирські храми закрили, і братія стали служити в храмі преподобного Сергія на Великій Дмитрівці.

Отця Косму заарештували 28 грудня 1930 року разом з іншими 300 священиків і ченців. Він був засуджений до трирічного заслання в Північний край.

Після повернення його висвятили на ієромонаха, направили служити в село Милятино Можайського району. Там він знову був заарештований 11 квітня 1935 року разом зі своїм духовним батьком, архімандритом Агафоном (Лебедєвим) і духовними чадами архімандрита. Усіх їх ув’язнили в московській Бутирській в’язниці. Отця Даната звинуватили в антирадянській діяльності, що полягала в проведенні серед вірян антирадянської агітації та поширенні “неправдивих чуток про гоніння, які нібито проводяться радянською владою, на релігію і вірян”. Засудили його до 3 років ув’язнення у виправно-трудовий табір і відправили в Бамлаг. У квітні 1936 року в нього під час обшуку в бараку вилучили дванадцять сторінок листування, лист на ім’я прокурора, три конверти, вервицю та іконку. Через рік було вилучено записну книжку з тропарем, дві скуфії, чорний підрясник, параман із хрестом і параман без хреста. Ієромонаха Косму помістили в табірний слідчий ізолятор, звинувачували в проведенні “серед оточуючих контрреволюційної церковної агітації” і незаконному зберіганні ряси, церковних книжок та іншого приладдя церковного характеру. Засудили його до розстрілу, стратили 15 грудня 1937 року в Бамлазі й поховали в загальній безвісній могилі.

Прмч. Косма (Магда) зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 16 липня 2005 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.