Преподобномученик Ісаакій Оптинський (Бобраков) Isaakiy Bobrakov
Житія святих,  Грудень

Преподобномученик Ісаакій Оптинський (Бобраков)

Місяця грудня на 26-й день

Преподобномученик Ісаакій Оптинський II (або “молодший”) (в миру Іван Миколайович Бобраков) народився в 1865 році в селі Острів Малоархангельського повіту Орловської губернії в сім’ї селян. У 1884 році у віці 19 років він прийшов до Оптинської пустині і перебував в обителі протягом сорока років. У 1897 році Іван був визначений в число братії монастиря. Наступного року його постригли в мантію з ім’ям Ісаакій і висвятили на ієромонаха. У 1914 році преподобного Ісаакія обрали настоятелем монастиря. Одна із сучасниць преподобного писала про нього: “За своїм зразковим, істинно чернечим життям він був цілком гідний зайняти такий високий пост. Дуже великого зросту, значної і благоліпної зовнішності, він був простий, як дитя, і водночас мудрий духовною мудрістю”.

Преподобний Ісаакій майже не відпочивав: світло в його келії згасало тільки під ранок… Уся постать преподобного, його неквапливі рухи, його розумні й добрі очі випромінювали душевний мир. Він ніколи не поспішав і не метушився, у всьому покладаючись на Бога. І Господь ніколи не залишав його.

1917 року преподобний Ісаакій брав участь у Всеросійському Церковному Соборі.

Коли Оптина пустинь була закрита владою, преподобний Ісаакій і старша братія оселилися на квартирах у Козельську. У той час у Георгіївському храмі Козельська звільнилося місце священика і милістю Божою влаштувалося так, що в цій церкві всі посади зайняли оптинські ченці на чолі з преподобним Ісаакієм. У 1929 році всіх їх заарештували й ув’язнили в козельській в’язниці. Коли закінчилося слідство, ув’язнених вислали з Козельська на різні терміни. Преподобний Ісаакій переїхав у місто Бєлєв Тульської області.

У 1932 році преподобного Ісаакія повторно заарештували. Його звинуватили у зв’язку зі справою Бєлєвського єпископа Микити (Прибиткова), якому закидали організацію підпільного монастиря і контрреволюційну діяльність.

У 1937 році у цій справі спочатку заарештували і розстріляли 100 осіб, потім заарештували ще 20 осіб. Їх жорстоко катували: змушували стояти без сну кілька діб під час безперервного допиту слідчих, що змінювалися. Преподобний Ісаакій заперечував усі наклепи і з усією твердістю і ясністю відповідав, що до складу підпільного монастиря він не входив. Усі заарештовані були засуджені до розстрілу. Їх розстріляли 8 січня 1938 року і таємно поховали в лісі.

Преподобномученик Ісаакій зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.