Преподобномученик Іов Ущельський p1aps94h0lo0eeo6jjl1b3ocf73
Житія святих,  Серпень

Преподобномученик Іов Ущельський

Місяця серпня на 5-й день

Преподобний Іов Ущельський був ченцем Соловецького монастиря (батька його звали Патрикієм Мазовським). 10 листопада 1608 року він був посвячений у сан ієромонаха Новгородським митрополитом Ісидором. 1614 року преподобний Іов вирушив у Мезенський край, де при впадінні в річку Мезень річок Єзег і Важка поставив каплицю на честь Різдва Христового. Перші ченці, що зібралися до нього, жили в будинках своїх родичів-мирян, настільки бідна була обитель. Після дарування царем Михайлом Феодоровичем (1613-1645) землі з рибними уловами преподобний облаштував церкву і братські келії. 5 серпня 1628 року, коли вся братія була на сінокосі, на монастир напали розбійники. Після страшних катувань з вимогою відкрити монастирські скарби розбійники обезголовили преподобного Іова. Нічого не знайшовши, вони пішли. Братія, яка повернулася, з честю поховала тіло преподобномученика. Місцеве шанування преподобного як угодника Божого почалося незабаром після його смерті через численні чудеса (у ХVII ст. їх відомо до 50). Першу ікону було написано 1658 року, а житіє – в 1660-х роках. Близько того часу було збудовано над мощами преподобного каплицю, перебудовану потім із благословення архієпископа Холмогорського Афанасія на церкву на честь тезоіменитого святого праведного Іова Багатостраждального (пам’ять 6 травня; цього самого дня Церква встановила і пам’ять преподобного Іова Ущельського). 3 листопада 1739 року мощі преподобного Іова засвідчив архієпископ Варсонофій, вочевидь, ним же благословлено співати молебні святому. Так відбулося його прославлення.