Житія святих,  Серпень

Преподобномученик Елевферий (Печенников), схиархімандрит

Місяця серпня на 14-й день

Преподобномученик Елевферій (Печенніков) народився 1870 року в селі Припечине Чериківського повіту Могильовської губернії і походив із селянської сім’ї. У 1892 році він був призваний в армію і служив рядовим. Час прийняття ієрейського сану точно невідомий. Був полковим священиком. З 1896 року він став ченцем смоленського Троїцького монастиря.
5 грудня 1922 року отець Елевферій був заарештований Смоленським губвідділом ДПУ як противник обновленської течії і як “переконаний прихильник Тихона”. 10 грудня 1922 року його було звільнено з підпискою про невиїзд. 20 березня 1924 року ченця знову заарештували, цього разу за звинуваченням в “участі в контрреволюційній організації”, і помістили до будинку попереднього ув’язнення в Смоленську. 3 квітня 1924 року обвинувачення з нього було знято і підписку про невиїзд скасовано.
26 лютого 1930 року відбувся третій арешт. Обвинувачення полягало в “участі в контрреволюційній організації” у справі “Смоленського соборного братства”, отець Елевферій утримувався під час слідства у в’язниці Смоленська. 28 травня 1930 року монах Елевферій (Печенников) Колегією ОДПУ СРСР був засуджений до 10 років концтаборів. Термін він відбував у Соловецькому ВТТ, 1932 року його перевели на станцію Манкент Туркестано-Сибірської залізниці в Сайрамському районі Південно-Казахстанської області.
23 червня 1937 року отець Елевферій був заарештований у таборі разом із протоієреєм священномучеником Володимиром Смирновим, ігуменею преподобномученицею Євою (Павловою), протоієреєм священномучеником Миколою Толзьким та іншими у справі митрополита Кирила (Смирнова), митрополита Іосифа (Петрових) і архієпископа Олексія (Орлова). Схіархімандрита Єлевферія звинуватили в контрреволюційній діяльності як “керівника таємного монастиря в Манкенті, який проводив постриг у таємне чернецтво”. Винним у контрреволюційній діяльності він себе не визнав. 26 липня 1937 року особливою трійкою при УНКВС у Південно-Казахстанській області отець Елевферій (Печенніков) був засуджений до вищої міри покарання. 27 серпня 1937 року його розстріляли в Лисячій балці поблизу міста Чимкент, і його поховали в безвісній спільній могилі. Преподобномученик Елевферій був прославлений Архієрейським ювілейним Собором РПЦ у 2000 році.